Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ev sahipliğinde, TÜRKSOY, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı ve Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde düzenlenen “2016 Yusuf Has Hacib Yılı Açılış Töreni”, 19 Şubat 2016 Cuma günü İstanbul’da yapıldı.

Zeytinburnu Belediyesi Kazlı Çeşme Kültür Merkezi’nde gerçekleşen, Türk Dünyası’nın Büyük Mütefekkiri Yusuf Has Hacib’in Doğumunun 1000.Yılı Anısına ilan edilen “Yusuf Has Hacib Yılı Açılış Töreni”ne Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Altınbek Maksutov, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov, TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TDBB Başkan Yardımcıları Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosu Renat Tuleberdiev ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Musa Yıldız’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli ve izleyici katıldı.

Son dönemde yaşanan terör olayları sonucu şehit olanlar için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından iki ülkenin milli marşının okunmasından sonra başlayan program Yusuf Has Hacib ile ilgili kısa tanıtım filmiyle devam etti.

Törende bir konuşma yapan TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Türk Dünyası’nın büyük mütefekkiri, astronom, matematik âlimi, geometrici, felsefeci, siyaset bilimci ve edebiyatçı Yusuf Has Hacib’in doğumunun bininci yılı kutlu olsun. İlk Müslüman Türk Devleti olarak kabul edilen Karahanlılar zamanında yaşamış bulunan Yusuf Has Hacib, yazdığı Kutadgu Bilig, Türkçesiyle ‘mutluluk veren, devlet olma bilgisi’ adlı eseri ile Türkçemizin en önemli eserlerinden birisini bizlere kazandırmıştır. Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak geçen yıl TÜRKSOY tarafından kabul edilen 2016 Yusuf Has Hacib Yılı etkinliklerini Zeytinburnu gibi Türk Dünyası tarafından önemli bir ilçemizde başlatmanın mutluluğunu duyuyorum” dedi.

Sonrasında söz alan Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov ise “Yusuf Has Hacib Türk Dünyası tarafından örnek alınmış büyük bir mütefekkirdir. Onun gibi önemli insanları anmamız gelecek nesiller için oldukça önemlidir. Hacib’in yazdığı “Kutadgu Bilig” sadece kendi dönemine değil aynı zamanda geleceğe de ışık tutmaktadır. O yüzden böyle eserlere sahip çıkmamız aydınlanmamız için büyük önem taşımaktadır” diyerek duygularını ifade etti.

Protokol konuşmalarından sonra Ordo-Sahna Müzik Topluluğu Dinletisi ve Ak-Maral Devlet Dans Grubu Performansının ardından, günün anısına hediyelerin takdimi ile program sona erdi.

TDBB Başkanı Sayın İbrahim KARAOSMANOĞLU’ nun konuşması

19.02.2016