Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ve Kırgızistan’ın 10 farklı Belediyesinden üst düzey yöneticinin katıldığı “Temizlik İşleri” Konulu Uygulamalı Eğitim Programı tamamlandı. 23 Ocak-6 Şubat 2016 tarihleri arasında Samsun ve ilçelerinde gerçekleştirilen programa, Kırgızistan’dan Çolponata, Kadamjay, Karabalta, Kant, Karasu, Kerben, Kızılkıya, Şopokov, Oş, Toktogul Belediyeleri ve Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansından on kişilik heyet katıldı.

Heyet Programın ilk gününde Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti. Ziyaretlerde Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır ve Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş da yer aldı.

İki hafta boyunca Samsun Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin çalışmalarını yerinde inceleyen heyet, Merkezi Atık Düzenli Depolama saha gezisi ve Atık Geri Dönüşüm Tesis ziyareti yaparak eğitim programına başladı. Aynı gün içinde Büyükşehir Belediyesi Temizlik Uygulamalarını da yerinde görme imkânı bulan heyet, bir sonraki gün eğitime Çarşamba Belediyesi Katı Atık Düzenleme Sahası Teknik İnceleme Gezisi ile devam etti. İlkadım Belediyesi Temizlik Uygulama Çalışmaları ve Atakum Belediyesi Temizlik Uygulama Çalışmalarının incelenip yerinde görülmesiyle eğitimin ilk haftası sona erdi.

İkinci hafta katılımcılar, haftaya Terme ve Alaçam Belediyelerinin Temizlik Uygulamalarını inceleyerek ve Yakakent’teki uygulamaları yerinde görerek başladı. Bafra Belediyesi Katı Atık Düzenleme Sahasını gezerek teknik bilgiler alan heyet sonraki günlerde Çarşamba ve Kavak Belediyelerinin temizlik uygulamaları ve Katı Atık Düzenleme Sahasını yerinde görerek eğitimlerini tamamladı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Samsun Büyükşehir Belediyesi İşbirliğinde düzenlenen Uygulamalı Eğitim Programı, 05 Şubat 2016 Cuma akşamı Samsun’da düzenlenen Kapanış yemeği ve Sertifika Töreninde, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ve Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Figen Akın tarafından katılımcılara sertifikalarının takdimi ile sona erdi.

Heyet üyeleri 6 Şubat-Cumartesi günü İstanbul’a gelerek şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdikten sonra ülkelerine uğurlandı.

06.02.2016