Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Samsun Büyükşehir Belediyesi İşbirliğinde düzenlenen ve Kırgızistan’ın 10 farklı Belediyesinden üst düzey yöneticinin katıldığı Temizlik İşleri Konulu Uygulamalı Eğitim Programı Samsun’da başladı.

23 Ocak-6 Şubat 2016 Tarihleri arasında Samsun ve ilçelerinde gerçekleştirilecek olan programa, Kırgızistan’dan Çolponata, Kadamjay, Karabalta, Kant, Karasu, Kerben, Kızılkıya, Şopokov, Oş, Toktogul Belediyeleri ve Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansından on kişilik heyet katılıyor.

Heyet Programın ilk gününde Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti. Ziyaretlerde Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır ve Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş da yer aldı.

Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Daire Başkanı Aygül Ahmedova kabulde yaptığı konuşmada, “Bu kadar yoğun programınızın arasında bizleri de kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bizler dost ve güzel ülke Türkiye’de Samsun’da bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgız Cumhuriyeti arasında çok olumlu ilişkiler bulunmaktadır. Bizler aynı din ve aynı milletten olan iki halkız. Türkiye’nin son dönemdeki, gelişmesini, kalkınmasını ve ilerlemesini büyük mutluluk içerisinde izliyoruz. Bizlere zaman ayırıp kabul ettiğinizden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin de ziyarette yaptığı konuşmasında, “Sizleri Samsun’da görmekten memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Belediyecilik anlamında son derece çok iyi bir il ve belediye seçmişsiniz. Samsun belediyecilik anlamında son derece iyi bir noktadadır. Bundan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanını ve ekibini tebrik ediyorum. Samsun Türkiye’nin 16. büyük şehridir. Toplam nüfusumuz bir milyon 271 bindir. Samsun Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehridir. Sizlerin Samsun’da özellikle kanalizasyon sistemini, raylı sistemi ve ilimiz sahilinde yapılan çalışmaları yerinde görmenizi isterim. Bizler iki kardeşiz ülkeyiz. Tekrar hoş geldiniz diyor, ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kırgız Cumhuriyeti’nin 10 ayrı belediyesinin üst düzey yöneticileri daha sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti ve Başkan Yılmaz tarafından kabul edildi. Ziyarette Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği projeler ve elde edilen başarıların sebepleri konuşuldu.

Heyet iki hafta boyunca Samsun Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin çalışmalarını yerinde inceleyecek ve Program 5 Şubat akşamı Kapanış ve Sertifika Töreni ile tamamlanacak.

Program akışı için bakınız

25.01.2016