Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Ocak ayı Yürütme Kurulu toplantısı, 20 Ocak 2016 Çarşamba günü İstanbul’da Birlik Merkezinde yapıldı. Yürütme Kurulundan yerel yönetimler ve kent araştırmaları ile ilgili tez çalışması yürüten yüksek lisans ve doktora öğrencilerine destek kararı çıktı.

TDBB Başkan vekili, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın Başkanlığındaki toplantıya, Yürütme Kurulu Üyeleri; Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak’ın, gerçekleştirilen çalışmalar ve gündem hakkında bilgi vermesinin ardından, toplantı önümüzdeki aylarda yapılması planlanan çalışmaların ve gündemdeki konuların görüşülmesiyle devam etti.

Yürütme Kurulu toplantısının en çok dikkat çeken kararlarından birisi Türkiye’deki üniversitelerde yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı olup tez aşamasına geçen ve tez konusu “Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarında Yerel Yönetimler ve Kent Araştırmaları” ile ilgili olan öğrencileri destekleme kararı alınması oldu. Konuyla ilgili Lisansüstü Tez çalışmaları destek programının ayrıntıları Birliğin web sitesinden ve sosyal medya adreslerinden ayrıca ilan edilecektir.

Bunun yanı sıra toplantıda, “Avrasya’da Yerel Gündem” adıyla üç aylık bir Faaliyet Bülteni çıkarılması, “Doğumunun 130. Yılında Tatar Milli Şairi Abdullah Tukay” anma programının İstanbul’da düzenlenmesi, “Türk Dünyasının Müşterek Atasözleri ve Deyimleri” Projesinin TDBB desteğiyle gerçekleştirilmesi, 2016 Yılı Tecrübe Paylaşımı ve Eğitim Programları da karara bağlandı. Yaklaşan İstanbul Nevruz kutlamaları ile ilgili hazırlık çalışmaları da gözden geçirildi.

Ayrıca, 2016 faaliyet dönemi içinde Azerbaycan ve Bosna Hersek’e gerçekleştirilecek ziyaret programlarıyla ilgili çalışmaların devam ettirilmesine ve Derince Belediyesi’nin Birliğe yapmış olduğu üyelik müracaatının uygun görüşle Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verildi.
20.01.2016