Kırgız yönetmen, senarist ve devlet adamı Tölömüş Okeyev, doğumunun 80. yılında İstanbul’da 24 Aralık 2015’te gerçekleştirilen etkinlikle anıldı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Mimar Sinan Üniversitesi (MSGSÜ), Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu ve TÜRKSOY işbirliğinde düzenlenen anma toplantısı, MSGSÜ Sinema-TV Merkezinde gerçekleştirildi.

Törende konuşan Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Renat Tuleberdiev, Kırgızistan sanatına çok büyük katkılarda bulunan Okeyev’in açtığı yoldan devam ettiklerini söyledi. Tölömüş Okeyev’in Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Kırgızistan Halk Sanatı Ödülü sahibi olduğuna işaret eden Tuleberdiev, şu bilgileri verdi: “Yaptığı filmlerle Kırgızistan’da çok sevilen Okeyev, onlarca sinema, 20’den fazla belgesel film yapmıştır. Bugün biz onu, sadece Türk Dünyası sanatçısı veya büyükelçi olarak değil, gururlu ve doğruya her zaman destek olan bir insan olarak anıyoruz. Kırgızistan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki ilk elçisi olarak, iki ülke arasında her yönlü bağın kuruculuğunu yapmıştır. Büyükelçi olarak Türkiye’de yaptığı işler neticesinde bugün gördüğünüz gibi, iki ülke arasındaki ilişkiler dinamik bir şekilde gelişmektedir”.

Kırgızistan Devlet Sinema Departmanı Müdürü Muktali Bektenaliyev ise Okeyev’in sadece Kırgızistan için değil Türk Dünyası için önemli bir insan olduğuna vurgu yaparak, “Tölömüş Okeyev’in Kırgızistan filmlerine ve Türk dünyası film alanına yaptığı katkılar çok önemlidir. Sadece Kırgız sanatına değil, Kırgızistan Türkiye arasındaki ilişkilere de çok büyük katkılar sağlamıştır” diye konuştu.

Etkinliğin sonunda Okeyev’in, “Çocukluğumuzun Gökyüzü” filmi gösterildi. Kırgız şarkıcı Salamat Sadıkova da mini bir konser verdi.

Tölömüş Okeyev, 11 Eylül 1935’te Kırgızistan’da dünyaya geldi. Yönetmen ve senarist olarak birçok filme imza atan ve Kırgızistan’da milletvekilliği yapan Okeyev, Kırgızistan’ın Türkiye’deki ilk büyükelçiliği görevini üstlendi. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde jüri üyeliği de yapan Okeyev, 18 Aralık 2001’de Ankara’da hayatını kaybetti.

24.12.2015