Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Toplantısı, Selçuklu Belediyesi ev sahipliğinde, 23 Aralık 2015 tarihinde Konya’da yapıldı.

TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığındaki toplantıya, TDBB Yönetim Kurulu üyeleri Belediyeler İş Merkezi Başkanı Mehdi Selimzade (Azerbaycan), Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar (KKTC), Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic (Bosna Hersek), Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Başkanı Bakıt Rıspaev (Kırgızistan), Nalaikh Belediye Başkanı Khaan Sharavkhaan (Moğolistan), Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Pendik Belediye Başkanı S. Kenan Şahin, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

Toplantıda, geçen Yönetim Kurulu toplantısından bu güne gerçekleştirilen faaliyetler değerlendirilirken, önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar da ele alındı. Bu çerçevede, Güzelyurt Belediyesi (KKTC) işbirliğinde “Kıbrıs’ta Osmanlı Eserleri” kitap projesinin gerçekleştirilmesi, 2016 faaliyet dönemi içinde Türk Cumhuriyetleri’nin Bağımsızlıklarının 25. Yılı dolayısıyla yayın, toplantı vb. çalışmalar yapılması ve bu kapsamda Mimar Sinan Üniversitesi işbirliğinde “Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye ile İlişkileri” konulu kitabın yayımlanması, Bolu Belediyesi tarafından 19-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “4. Uluslararası Köroğlu Festivali” için destek verilmesi, Bosna Hersek Doboj Köprü Projesi’nin üye belediyeler ve Birlik tarafından desteklenmesi, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustem Minnihanov’un daveti üzerine Birliği temsilen oluşturulacak bir heyetle, 2016 yılı içerisinde Tataristan’a ziyaret programı düzenlenmesi, Kırgızistan Issık-Göl Bölgesinde yapılacak Cami Projesinin üye belediyeler ve Birlik tarafından desteklenmesi, Bosna-Hersek’te “Seçmeli Türkçe Dersi Sınıflarının Onarımı” Projesinin desteklenmesi, TDBB ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, Kırgızistan yerel yönetim çalışanlarına yönelik Ocak-Şubat 2016 döneminde, “Temizlik İşleri” konusunda uygulamalı eğitim programı düzenlenmesi, 2016 yılı Mayıs ayı içerisinde Bosna Hersek’te gerçekleştirilecek “Ayvaz Dede Şenlikleri”nin Birliğimiz tarafından desteklenmesi ve katılım sağlanması, Makedonya Kalkan Derneği üyesi 50 kişilik izci grubunun Bolu’da yapacakları gençlik kampı için destek verilmesi, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Moğolistan Eğitimciler heyetine yönelik bilgi ve tecrübe paylaşımı programı düzenlenmesi, Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te bulunan “Atatürk Parkı”nın yenilenmesi projesine destek verilmesi, Dünya Gazeteciler Federasyonu tarafından gerçekleştirilecek olan “I. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması”na destek verilmesi, “Doğumunun 80. Yılında Tölemiş Okeyev Anma Programı”na destek verilmesi, Moğolistan belediye yöneticilerine yönelik olarak, “Şehir Planlaması, Yeşil Alan Yönetimi, Arazi Yönetimi ve Şehir Ekonomisi” konularında uygulamalı eğitim programları düzenlenmesi ve 2016 yılında gerçekleştirilecek İstanbul Nevruz Kutlamalarına Birliğimiz tarafından destek verilmesi gibi konular görüşülüp karara bağlandı.

Ayrıca, Birliğe üyelik başvurusunda bulunan Güneyyurt (Karaman) Belediyesinin üyelik talebi kabul edildi.

23.12.2015