Azerbaycan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, Belediyelerle İş Merkezi ve Almanya Uluslararası İşbirliği Derneği (GİZ) işbirliğinde düzenlenen Yerel Yönetimler Konferansı, 3 Mart 2015 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirildi. Konferansta 2009-2014 döneminde belediyelerin çalışmaları ve gelecek yıllarda yapılması planlanan çalışmalar ele alındı.

Konferansa, Azerbaycan Milli Meclis Üyeleri, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Aile, Kadın, Çocuk sorunlarıyla ilgilenen Devlet Komitesi, Azerbaycan Belediyeler Birliği, Ulusal Dernekler, Sivil Toplum Kuruluşları, Uluslararası Teşkilatların Temsilcileri ve Belediye Başkanları katıldı. Konferansa, Türk dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Fahri Solak da katılarak TDBB’nin faaliyetleri ve Azerbaycan ile gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi verdi.

Program, Adalet Bakanı Yardımcısı Vilayet Zahirov’un açılış konuşmasından sonra, Belediyelerle İş Merkezi Başkanı, TDBB Eşbaşkanı Mehdi Selimzade’nin sunumu ile devam etti. Selimzade, iki yerel seçim arası dönemde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve bu çerçevede Belediyelerin birleştirilmesi sonucu 21 ilçe esas alınarak, 204 belediyenin birleşmesiyle 94 yeni belediyenin kuruluşunun gerçekleştirildiğini belirtti.

Konferansta, ülkedeki tüm belediyeleri kapsayan ve Yerel Yönetim Organlarının faaliyetleri hakkında önemli bilgileri yansıtan “Azerbaycan Belediyelerinin Elektronik Portalı” nın ilk versiyonu ve “Yerel Yönetim ile İlgili Hukuki Düzenlemeler” kitabı da katılımcılara sunuldu.

Konferans katılımcı belediye başkanlarının söz alarak gündemdeki konulara ilişkin görüş ve önerilerini paylaşmaları ile sona erdi.

03.03.2015