Bosna Hersek’in Başkenti Saraybosna’da bu yıl 31’incisi gerçekleştirilen Kış Festivali kapsamında Keçiören Belediyesi, TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle Sazgen Sazy Kazakistan Halk Çalgıları Geleneksel Türk Dünyası Müzik Konseri ve Altaylar’dan Balkanlar’a Türk Dünyası Resim Sergisi düzenlendi.

Tarihi Ulusal Tiyatro binasında, Orta Asya ve Balkan halkları arasında bulunan ortak kültürel bağları gelecek nesillere aktarmak amacıyla, 7 Şubat 2015 Cumartesi akşamı düzenlenen Kazakistan halk çalgıları konserine, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Keçiören Belediyesi yetkilileri ve çok sayıda Bosnalı sanatsever katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Kazak sanatçılardan oluşan orkestra, buradaki konserin ardından Gorajde ve Mostar şehirlerinde de dinleyicileriyle buluştu.

Türk Dünyasını Resimlerle Anlattılar

Öte yandan “Altaylar’dan Balkanlar’a Türk Dünyası” konulu resim sergisi de aynı gün Preporod Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Aralarında, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Başkurdistan, Bosna-Hersek, Tataristan, Bulgaristan, Kırım, Gagavuz Yeri, K.K.T.C., Tuva, Hakas, Makedonya ve Türkiye’nin de bulunduğu, 16 ülke sanatçısı tarafından, yağlı boya ile yapılan 33 resmin yer aldığı sergiye Bosnalı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

20.02.2015