Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin, TİKA işbirliğiyle 13-19 Aralık 2015 tarihleri arasında, 7 farklı ülkeden 16 yerel yönetim uzmanının katılımı ile gerçekleştirdiği, “Yerel Yönetimlerde Ulaşım, Toplu Ulaşım Ağı Planlama ve Otopark Alanları Yönetimi” konulu Uzman Eğitimi Programı tamamlandı.

Program TDBB Merkezinde yapılan ve Azerbaycan, Bosna-Hersek, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC ve Moğolistan’dan TDBB üyesi belediyelerin ilgili birimlerinden 16 uzmanın katıldığı Açılış Oturumu ile başladı. Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak’ın, Birliğin çalışmaları ve program hakkında detaylı bilgi vermesiyle başlayan açılış programında; Azerbaycan heyeti adına Goygol Belediyesi Meclis Üyesi Araz Hajiev, Bosna-Hersek Heyeti adına Zenica Belediyesi Başkan Danışmanı Amra Mehmedic, Karadağ Heyeti adına Podgorica Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Başkan Danışmanı Nusret Canovic, Kazakistan heyeti adına Kızılorda Valiliği Ulaşım Bölümü Başkanı Marat Baimbetov, Kırgızistan heyeti adına Naryn Belediyesi Kamu Ulaşım Sistemleri Kıdemli Uzmanı Abdylda Ibraev, KKTC heyeti adına Gönyeli Belediyesi Şehir Planlama Uzmanı Merter Refikoğlu ve Moğolistan heyeti adına Nalaikh Belediyesi Ulaşım Sistemleri Uzmanı Nazangul Batıı selamlama konuşmalarını yaparak, programdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Açılış sonrasında, İstanbul’da kültür turu yapan katılımcılar, Topkapı Kültür Parkı ve 1453 Müzesini gezdikten sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tanıtım ve Bilgilendirme Proje Çadırına giderek belediyenin gerçekleştirdiği çalışmalar ve planlanan yeni projeler hakkında sunum aldı.

Programın ikinci gününde heyet, 1869 yılında Dersaadet Tramvay Şirketi’nin kurulmasıyla hayata geçen İstanbul Elektrik Tramvay Tünel (İETT) İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. İETT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Özçelik tarafından kabul edilen heyete İETT’nin tarihçesi ve yaptığı faaliyetlerle ilgili bilgi verildi. Sunum sırasında teşkilatın yaklaşık 15 milyonluk bir şehre 6.000’den fazla otobüsle hizmet ettiği ve hizmet ağını genişletmeyi hedeflediği belirtildi. Sunum sonrası yapılan karşılıklı hediyeleşmeden sonra hizmetin yerinde görülmesi için katılımcılar eski bir toplu ulaşım sistemi olan Tünele bindiler. İETT ziyareti sonrasında İSBAK A.Ş.’ye geçen heyet, burada Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Tufan Erenay tarafından karşılandı. Kurum Tam Adaptif Trafik Yönetim Sistemi (ATAK), Trafik Sinyal Denetleyici (EXPETRA) ve Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile ilgili sunumlar yaparak katılımcılara Akıllı Ulaşım Sistemleri hakkında bilgi verdi.

Programın üçüncü gününde heyet, İstanbul’un Toplu Ulaşım Raylı Sistemlerinden sorumlu belediye iştiraki ULAŞIM A.Ş.’yi ziyaret etti. Öncelikle İstanbul’daki raylı sistemler, sinyalizasyon sistemleri ve yolcu bilgilendirme sistemleri konusunda sunum yapan kurum, daha sonrasında heyeti araçların bakım ve onarım çalışmalarının yapıldığı atölyeye götürerek katılımcıların çalışmaları yerinde görmesini sağladı. Heyet, ULAŞIM A.Ş.’deki ziyaretten sonra İSPARK A.Ş.’ye geçti. Burada Genel Müdür Nurettin Korkut tarafından karşılanan katılımcılar otopark alanlarını planlama, uygulama ve işletme konusunda yapılan sunum ve teknolojik otoparkları, tekne park, taksi durakları ve çağrı merkezi ile diğer hizmet alanlarında bilgilendirme aldıktan merak ettikleri noktalar hakkında sorularını Korkut’a yönelttiler.

Programın dördüncü gününde ise heyet, İETT ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığında bu sene sekizincisi düzenlenen “Transist Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı”na katıldı. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda misafirin de katıldığı fuarda, Toplu taşımacılık alanında hizmet veren tüm kurum ve kuruluşların, Büyükşehir ve il belediyelerinin, Üniversitelerin, Deniz, kara, demiryolu ve raylı sistem ulaşımında ürün tedarik eden ve hizmet veren firmaların stantları yer aldı. Ayrıca fuarda Kent içi Ulaşımda Paratransit Uygulamaları ve Yaşanılabilir Kentler için Entegre Ulaşım Planlaması konusunda konferanslar da yer aldı. Bunun yanı sıra heyet, UCLG-MEWA’nın “Kentsel Mobilite Komitesi Toplantısı”na katılarak farklı belediyelerle bir araya gelip ortak sorunların çözümünde farklı deneyimlerin ne kattığını gördüler.

Programın son gününde düzenlenen Kapanış Programında, katılımcılarla bir haftalık program değerlendirildi. TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak tarafından Katılım Sertifikalarının takdimi ve karşılıklı hediyeleşme ile program tamamlandı.

22.12.2015