Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından da katılım desteği verilen “Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu”, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 18-20 Aralık 2015 tarihleri arasında Malatya’da yapıldı. Malatya Valiliği, İnönü Üniversitesi, Hayat Vakfı Malatya Şubesi, BAM ve Yeşilay Cemiyeti Malatya Şubesi işbirliğinde düzenlenen ve Başbakanlık Tanıtma Fonu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Yeşilay Cemiyeti, Diyanet işleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve TRT tarafından da desteklenen sempozyumda, 11 oturum, 1 konferans ve 1 söyleşi yapıldı.

Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu Bildiriler Kitabı’nın da yayınlandığı Sempozyumun ikinci günü akşamı Gala ve Kültür Programı düzenlendi. Sempozyum katılımcıları ile birlikte kalabalık bir topluluğun katıldığı Gala ve Kültür Programında, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır bir selamlama konuşması yaptı. Dünya ve Türkiye gündeminde olan bir konu için, yurt içi ve yurt dışından çok değerli misafirleri Malatya’da ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Çakır, Madde bağımlılığının sürekli mücadele edilmesi gereken önemli bir konu olduğunu söyledi.

Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu’na yurt içinde olduğu gibi yurt dışından da önemli katılımlar oldu. Bu çerçevede, Yemen Uyuşturucuyla Mücadele Derneği Başkanı Munir El Jabri, Malezya Üniversitesi’nden Dr. Rusti Bin Abd Raşid ve Prof. Hussain Habil, Kırgız Cumhuriyeti Uyuşturucu Kontrol Devlet Ajansından Almaz Mamytov, Bosna-Hersek Novi Grad Belediyesi Daire Başkanı Tajib Delalic ülkelerinde yürütülen çalışmalarla ilgili sunum yaptılar.

18-20 Aralık tarihleri arasında üç gün süren Uluslararası Madde Bağımlılığı Sempozyumu’nda toplam 1 konferans, 1 söyleşi ve 11 oturum yapıldı. Sempozyumun açılışında Sağlık Bakanlığı Tütün ve Bağımlılık Daire Başkanı Sertaç Polat tarafından Uyuşturucu ile Mücadelede Devlet Politikaları konulu konferans verilirken, Uyuşturucu Madde Ticareti: Güvenlik ve Hukuk, Madde Bağımlılığında Mevcut Durum: Dünya, Türkiye ve Bölge, Gençlik ve Madde Bağımlılığı: Rehberlik, Koruyucu ve Önleyici Faaliyetler, Bağımlılık Yapan Maddeler ve Bağımlılık Süreci, Tıbbi Tedavi ve Madde Bağımlısını Bekleyen Tehditler, Madde Bağımlılığı ile Mücadele: Toplum, Aile, Okul, Madde Bağımlılığı ile Mücadele: Devlet Kurumları, Madde Bağımlılığı ile Mücadele ve Medya, Madde Bağımlılığı ile Mücadelede Yerel Yönetimler, Madde Bağımlılığı ile Mücadelede Sivil Toplum Kuruluşları, Madde Bağımlılığı ile Mücadelede Din konulu 11 oturum yapıldı. Sempozyum’da ayrıca ünlü oyuncu Haluk Piyes’in katıldığı bir söyleşi programı da düzenlendi.

21.12.2015