Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Düzce Belediyesi işbirliğiyle 28 Kasım – 11 Aralık 2015 tarihleri arasında, Moğolistan’dan TDBB üyesi Bayankhongor, Chingeltei, Arkhangai ve Sainshand Belediyelerinin ilgili birimlerinden 5 yönetici ve uzmanın katılımı ile Düzce ve İstanbul’da gerçekleşen “Şehir Planlama” konulu uygulamalı uzman eğitimi programı tamamlandı.

Uygulamalı Eğitim Kardeş Şehir Düzce’de

Uygulamalı Eğitim Programı kapsamında, öncelikle, heyette temsilcisi bulunan şehirlerden biri olan Sainshand Belediyesinin kardeş şehri Düzce’ye giden heyet, 8 gün boyunca İmar ve Şehircilik, Fen İşleri ile Su ve Kanalizasyon birimlerinde şehir planlama ile ilgili bilgi alıp birim yetkilileri ile gerçekleştirdikleri saha gezileri ile gözlem yapabilme fırsatı buldular. Program süresince eğitimin yanı sıra şehrin tarihi, kültürel, doğal ve turistik yerlerini de ziyaret ettiler.

Moğol Heyeti, 8 Aralık Salı günü Düzce Valisi Ali Fidan ve Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ile Topuk Yaylasındaki Dostluk ve Dayanışma Yemeğinde bir araya geldi. Yemekte, Başkan Mehmet Keleş, Şehir Planlama Eğitimi için Düzce’ye gelen Moğolistan heyetini ağırlamaktan memnun olduklarını belirtti ve “Moğolistan Düzce’nin kardeş şehri Sainshand’ın bulunduğu ülkedir. Heyetin şehir planlaması açısından şehrimize gelmesini çok önemsiyoruz. Ülkeler ve kentler arasında proje paylaşımları ikili ilişkiler ve yatırım imkanları açısından bir fırsattır” dedi. Düzce Valisi Ali Fidan da “Düzce ve Moğolistan arasında kardeş şehir protokolü bulunuyor. Düzce’ye gelen Moğolistan heyeti şehir planlamasının yanı sıra, Düzce’nin tarihi, kültürü, turizmi ile de ilgileniyor. Bu durum Düzce’nin tanıtımı açısından önem taşımaktadır. Bu açıdan Moğolistan heyetine teşekkür ediyorum” dedi.

Uzmanlara Katılım Sertifikaları Teslim Edildi

Moğolistan Heyeti, 10 Aralık Perşembe günü Moğolistan’dan kardeş şehri olan Zeytinburnu Belediyesini ziyaret ederek Başkan yardımcıları Semih Demirci ve M. Zafer Alsaç’tan kentsel dönüşüm ile bilgi aldı, kentsel dönüşüm alanlarında saha gezisi gerçekleştirdi. Ardında TDBB Merkezini ziyaret eden heyet burada TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile bir araya gelerek TDBB’nin faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı. Görüşmede Chingeltei Vali Yardımcısı Javzii TDBB’nin Moğolistan üyeleriyle kurduğu yakın ilişki ve hayata geçirdiği verimli projeler konusunda memnuniyetini ifade etti. Genel Sekreter Solak ise TDBB olarak Moğolistan’la yakın işbirliğinden duyulan memnuniyeti ifade ederek, 2016 yılında da Moğolistan’daki üyelerle aktif işbirliğinin sürdürüleceğini belirtti. Katılımcılara Sertifikalarının takdimi ve hediyeleşme ile Kapanış Töreni sona erdi.

11 Aralık Cuma günü heyette vali yardımcısı Lkhagvasuren Javzıı’nin bulunduğu Chingeltei Belediyesi’nin kardeş şehri Pendik’e nezaket ziyareti gerçekleştirildi. Burada başkan yardımcısı Cevat Yaman ile görüşen heyet, Pendik Belediyesi ve faaliyetleri hakkında bilgi aldıktan sonra kardeş şehir ilişkilerini geliştirmek adına gerçekleştirilebilecek projeler hakkında fikir alışverişi yaptı. Ardından İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret eden heyet, 11 Aralık Cuma günü Moğolistan’a döndü.

11.12.2015