TDBB Üye Belediyeleri Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Oş Belediyesi (Kırgızistan) arasında kardeş şehir olma yolunda İşbirliği Protokolü imzalandı. 3 Aralık 2015 Perşembe günü Samsun’da gerçekleştirilen imza töreninde, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz “Kırgızistan dost ülkemiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çok köklü ve güçlü kültürel bağları olan Kırgız Cumhuriyeti ile ülkemizin çok güzel, sağlıklı, tarihten bu yana damıtılmış sürdürülebilir ilişkileri var. Kırgızistan ile olan bu ilişkilerimizin devamında ülkemizin çeşitli şehirleri ile Kırgızistan’ın çeşitli şehirleri arasında iş birliği protokolleri ile kardeş şehir ilişkileri kuruluyor” dedi.
Oş Belediye Başkanı Aytmamat Kadirbaev de törende yaptığı konuşmada, “Bu protokolle iki şehir arasında yeni bir kapı açılacaktır. Bu protokolün sadece şehirlerimiz arasında kardeş şehir olmaktan öte, ülkelerimiz arasında işbirliği açısından da faydalı olacağını düşünüyorum” diyerek Samsun Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanını şehirlerine davet etti.
Protokol konuşmalarının ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Kırgızistan’ın ikinci büyük şehri olan Oş Belediyesi arasındaki işbirliği protokolü, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Oş Belediye Başkanı Aytmamat Kadirbaev tarafından imzalandı. Törene, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Oş Tarım Üniversitesi Rektörü Seit Amatov, Kırgızistan heyeti üyeleri, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve davetliler katıldı.

04.12.2015