Kırgız Milli Şairi Alıkul Osmonov, doğumunun 100. yılında İstanbul’da düzenlenen programla anıldı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen anma programı, TİKA ve Zeytinburnu Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşti.
Kazlıçeşme Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen anma programına Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçisi İbragim Junusov, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Renat Tubeberdiev, Kırgızistan Milletvekilleri Jıldız Musabekova ve Gulkan Moldobekova ile Kırgızistan’dan ve Türkiye’den çok sayıda davetli katıldı.
Program Alıkul Osmonov’un hayatıyla ilgili fotoğraflardan oluşan serginin açılışıyla başladı. Alıkul Osmanov’un hayatını anlatan kısa film gösteriminin ardından, Açılış Oturumunda Kırgızistan Türkiye Büyükelçisi İbragim Junusov, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Renat Tuleberdiev, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak Türkiye Kırgızistan ilişkileri ve Alıkul Osmonov’un Kırgız Edebiyatı’ndaki yeri ve önemi ile ilgili konuşmalar yaptılar.
Programın Açılış Oturumunda konuşan TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Birliğin kültürel ve ilmi faaliyetlere verdiği öneme dikkat çekerek “Geçen sene bu zamanlar doğumunun 100. yılında Rahmankul Han’ı anmıştık, bir yıl sonra yine aynı ayda Kırgız şair Alıkul Osmonov’u anmaktayız. Öncelikli olarak yerel yönetimler alanında çalışmalar yapsak da, TDBB olarak dost ve kardeş ülkelerle ilgili bu tür organizasyonlar düzenlemekten, kültürel faaliyetlere de destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Partnerimiz olan ve işbirliği yaptığımız tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen Kopuz dinletisiyle dinleyicilere müzik ziyafeti verilen program, Alıkul Osmonov ile ilgili Panel ile devam etti.
Alıkul Osmanov’un doğumunun 100. yılı dolayısıyla düzenlenen Panele Prof. Dr. Gulzura Cumakunova, Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, Prof. Dr. Abdıldacan Akmataliev ve Prof. Dr. Kurmanbek Abakirov katıldılar.
Panelde Alıkul Osmonov’un Kırgız Edebiyatı’ndaki Yeri, Şiirlerinde kullandığı temalar, Dünya Edebiyatı Ekseninde Kırgız Edebiyatı’nın yeri gibi konular tartışılırken, Alıkul Osmonov’un şiirlerinden oluşan bir dinleti de sunuldu.
Program Teşekkür Plaketlerinin takdimi ile sona erdi.