Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin, TİKA ve Keçiören Belediyesi işbirliğiyle 09-13 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlediği, Filistin El Halil Belediyesi’nden 13 yerel yönetim uzmanının katıldığı, “Yerel Yönetimlerde Afet Yönetimi, Su Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm” konulu Uzman Eğitimi Programı, İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen programlar ile tamamlandı.

Birlik Merkezinde yapılan Açılış Oturumu sonrasında İstanbul’da kültür turu yapan katılımcılar, Topkapı Kültür Parkı ve 1453 Müzesini gezdikten sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tanıtım ve Bilgilendirme Proje Çadırına giderek belediyenin gerçekleştirdiği çalışmalar ve planlanan yeni projeler hakkında sunum aldı.

Programın ilk gününde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde yer alan Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü (AKOM) ziyaret edildi. AKOM Müdürü Mustafa AKYÜZ tarafından kabul edilen heyete Doğal afetler durumunda İstanbul’da alınan önlemler ve afet öncesi ve sonrası için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Heyet adına konuşan Yousef Alja’bari, Filistin topraklarının İsrail’in saldırıları sebebiyle sürekli bir savaş halinde olmasından ötürü sürekli bir afet durumu yaşadıklarını belirterek, buradan öğrendikleri bilgi ve tecrübeleri şehirlerinde uygulayabileceklerini aktardı.

İSKİ, AĞAÇ A.Ş., İBB Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Tecrübelerini Aktardı

Programın ikinci gününde heyet İSKİ Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. İSKİ Genel Müdürlüğü’nde heyeti Su Arıtma Daire Başkanı Fatih Yıldız karşıladı. İSKİ’nin kuruluşu ve yapısı hakkında bilgi veren yıldız, özellikle heyetten atık su arıtma konusunda mebran sistemi ile ilgili gelen sorular üzerine şu an o sistemi geliştirdiklerini ve önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımlar ile tamamen yerli üretim filtre sistemi kullanacaklarını aktardı. Heyet adına konuşan Yousef Alja’bari, El Halil Bölgesinde 3 adet göl bulunduğunu ve bunlardan İsrail politikaları yüzünden faydalanamadıklarını ayrıca su kuyusu açma konusunda da sürekli engellendiklerini aktardı. Bölgelerinde su konusunda ciddi sıkıntı çektiklerini bu sebeple de atık suların arıtılması konusunda çalışma yaptıklarını aktardı.

Programın öğleden sonraki kısmında AĞAÇ A.Ş. Genel Müdürlüğü ziyaret edildi. Heyeti Genel Müdür Yardımcısı Faruk Kacır kabul etti. Arapça yapılan tanıtım filmi sonrasında Şirket hakkında bilgi veren Kacır, El Halil Belediyesi yetkililerini Türkiye’de görmekten memnun olduklarını belirtti. Sunum sonrasında heyet AĞAÇ A.Ş.’ye ait fidanlığı gezerek buradaki bitki türleri ve yetişme koşulları hakkında bilgi aldı.

Heyetin İstanbul’da ki son programında İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’na bağlı Haliç Bölge Müdürlüğü ziyaret edildi. Burada heyete İstanbul’da yapılan temalı parklar ve yeşil alanların aydınlatılması ile ilgili sunum yapıldı.

Keçiören Belediyesi Kardeşi Filistin El Halil Belediyesi’ne Tecrübelerini Aktardı

Keçiören’in kardeş belediyeleri arasında yer alan Filistin’in El-Halil Belediyesi’nden gelen heyet, Keçiören Belediyesi’nin hizmetlerini yerinde inceledi. Heyet Belediye Başkanı Mustafa Ak’ı da makamında ziyaret etti.

Heyeti makamında “Hoş geldiniz, sizleri burada görmekten dolayı mutluyum” selamıyla karşılayan Başkan Mustafa Ak, Keçiören’in 900 bin nüfusuyla Türkiye’nin en büyük ilçelerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, “Kardeş belediyeler olarak karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunuyoruz. Sizde burada görüp öğrendiklerinizi El- Halil’de uygulayacaksınız inşallah. Her belediyenin bir başka belediyeden öğrenecekleri vardır. El- Halil’e döndüğünüzde başta Belediye Başkanımız olmak üzere tüm Filistinli kardeşlerime selamlarımı gönderiyorum” dedi.

Heyet sözcüsü ise kendilerini Keçiören’de ağırlayan Başkan Ak’a teşekkür ederek, “Aldığımız eğitim ve gördüğümüz hizmetler geleceğe yönelik güzel bir ışık tuttu. Size ve Türk halkına bize verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kardeş belediye heyeti Keçiören’de Deniz Dünyası ve Kalaba Spor Merkezi, Botanik Parkı, Togem binası, Gümüşdere Ihlamur Vadisi, Belediye Zabıta Müdürlüğü, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, AK Masa, Belediye Meclis Salonu, Estergon Türk Kültür Merkezi, Fatih Sultan Mehmet Parkı, Kanuni Sultan Süleyman Parkı, Güngörmüşler Konağı, Yükseltepe Kentsel Dönüşüm alanı, Kartaltepe Kent Ormanı ve Mesire Alanı’nı gezerek incelemelerde bulundu.

Programın son gününde düzenlenen Kapanış Programında, El Halil Belediyesi yetkilileri ile bir haftalık program değerlendirildi ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak tarafından Katılım Sertifikaları takdim edildi. Karşılıklı hediyeleşme sonrasında Heyet havalimanına uğurlandı.

 

filistin_6filistin_5filistin_4

 

 

 

filistin_3