1

Safranbolu Belediyesi tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu “16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali”, 9-11 Ekim 2015 tarihlerinde Safranbolu’da yapıldı.

Festival kapsamında gerçekleştirilen Panel, Söyleşi, Sergi, Gösterim etkinlikleri sonunda düzenlenen törenle Belgesel Film ve Fotoğraf yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Festivalde profesyonel kategoride Kırgız yönetmen Tynai İbragimov’un “Thirteenth/Onüçüncü” adlı çalışması birinci oldu.

54 belgesel filmin yarıştığı 16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde Kırgız yönetmen Tynai İbragimov’un yönettiği “Thirteenth/Onüçüncü” adlı belgeseli birinci, Mehmet Ali Poyraz’ın yönettiği “Ateşten Eller” adlı belgeseli ikinci, Musa Ak ve Hasan Basri Özdemir yönetimindeki “Turab” belgeseli üçüncü oldu. Amatör film kategorisinde ise Çağrı İşbilir’in “Han” adlı belgeseli birinci, Gökhan Öcal’ın “İstanbul’un Sesi” adlı belgeseli ikinci ve Canan Cibo’nun “Çityan” adlı belgeseli üçüncü oldu. Festivalde ayrıca Azeri yönetmen Adil Azay’a “Halvatte Kalmış Bilge (Mürid)” belgeseli ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Özel Ödülü, Mehmet Akif Erbaş’a “Kırgızın Yok Edilen Hafızası Atabey Katliamı” belgeseli ile TÜRKSOY Özel Ödülü layık görüldü. Türk belgesel sinemasının yapı taşlarından biri olarak kabul edilen Süha Arın Özel Ödülüne ise “Stepin Efendileri” belgeseli ile Gülnar Kara layık görüldü.

Fotoğraf Yarışması’nda da 759 eser arasında, Gümüşhane’den Mustafa Zengin’in “Taş Köprü” çalışması birinci seçildi. Yarışmada Erol Evgin ikinci ve Filiz Yıldız Celep üçüncü oldu. Jüri Özel Ödülü’ne ise Fatih Balkan layık görüldü.

Dereceye girenlerin ödülleri Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ve jüri üyeleri tarafından takdim edildi. Festival Komitesi Başkanı ve Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalin 16’cısını düzenliyor olmanın bile bir başarı hikâyesi olduğunu söyledi. Bu festivalde gerçek bir Uluslararası etkinlik yaptıklarını belirten Başkan Aksoy, “Dünyanın 27 farklı ülkesinden sanatçılar geldi. Fotoğraf ve belgesel sanatı ile ilgili çekimler yaptı. Safranbolu Türk dünyasının belgesel film yarışması haline geldi bu festival. Kırgızistan’dan, Bosna’dan, Filistin’den, Lübnan’dan, Makedonya’dan herkes buradaydı. Festivalimizin 17’cisinde çok daha başarılı bir şekilde organizasyon yapacağız. Şimdiden bu festivalin hazırlık toplantısına başlayacağız” dedi.