kongre_1

Türk Dil Kurumu ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu III. Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi, “Dede Korkut ve Türk Dünyası” temasıyla, 19-23 Ekim 2015 tarihleri arasında İzmir Çeşme’de gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), TÜRKSOY, Türk Keneşi, Türk Akademisi, TRT Avaz gibi kurum ve kuruluşların destek verdiği kongreye, Türk Dili ve Edebiyatı alanında uzman, 20 ülke ve 65 üniversiteden 300’ün üzerinde akademisyen katıldı ve 225 bildiri sunuldu.

19 Ekim Pazartesi günü açılış programı ile başlayan kongrede Türk Dili Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, kongrenin düzenlenmesine destek sağlayan kuruluşlara ve bilim adamlarına teşekkür etti. Dede Korkut Kitabı’nın kendine has özellikleri olduğunu bildiren Kaçalin, bunların başında eserin çeviri olmayıp Türkçe telif edilmiş bir eser olmasının geldiğini söyledi.

Usta müzisyen Musa Eroğlu’nun da iştirak ettiği kongrenin sosyal programları çerçevesinde, Ege Üniversitesi Türk Halk Oyunları Bölümü gösteri yaptı, Başkurdistan, Hakasya, Tuva, Kırgızistan, Yakutistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’dan gelen müzisyen ve sanatçılar Türk Kültürüne ait icralar sergiledi. Kongre boyunca Türk coğrafyasının farklı köşelerinden gelerek sanatlarını icra eden ve kongreye renk katan sanatçılara plaket verildi.

Kongre alanına bulunan Türk Kültürünü tanıtan materyaller, kitap standları ve yörük kostümleri kongreye farklı bir hava kattı. Ok-yay, kılıç-kalkan takımları; kopuz gibi pek çok müzik aleti, ebru ve çeşitli el sanatları standları, katılımcıları Orta Asya’ya yolculuğa çıkardı.

Kongrenin son gününde Dede Korkut’la ilgili olarak dört kuşak bilim adamları tarafından değerlendirmeler yapıldı. Değerlendirme grubunda yer alan Türk Dil Kurumu, Bilim Kurulu ve Dede Korkut Komitesi üyelerinden Prof. Dr. Saadettin Özçelik, Prof. Dr. Gürer Gülsevin ve Prof. Dr. Şeref Boyraz kongre hakkındaki görüşlerini dile getirdiler.