20151029222734

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) işbirliğinde düzenlenen “Türk Dünyası Opera Yıldızları Konseri”, 15 Eylül 2015 tarihinde İstanbul’da yapıldı.

Ünlü Kırgız sanatçı Bolot Mincılkıev anısına gerçekleştirilen konsere, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan, Tataristan (RF), Başkurdistan (RF), KKTC ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden 20 opera sanatçısı katıldı.

18. TÜRKSOY Opera Günleri kapsamında İstanbul’da Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde sahneye çıkan sanatçılar, sonrasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne şehrindeki tarihi Bellapais Manastırı’nda ve ardından Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile birlikte Antalya’da sahne aldılar. 18. TÜRKSOY Opera Günleri’nin son konseri 24 Eylül 2015 tarihinde dünyanın en saygın müzik festivallerinden biri olan 22. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali kapsamında gerçekleştirilerek sona erdi.

Konserlerde Türk Dünyası Opera Yıldızları’na Aytuğ Ülgen şefliğinde İstanbul ve Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti.