20151028104119

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğinde, Romanya Belediyelerine yönelik olarak 05-09 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı programı tamamlandı.

05 Ekim 2015 Pazartesi günü Birlik Merkezinde yapılan Açılış Töreni ve sonrasında İstanbul Kültür Turu ile başlayan program kapsamında İstanbul’da Zeytinburnu, Bağcılar ve Beyoğlu Belediyesi, Ankara’da ise Keçiören Belediyesi ve TİKA Başkanlığı ziyaret edildi. Programa Romanya’dan Babadağ Belediye Başkanı Caraman Georgian, Mecidiye Belediye Başkanı Iordache Marian, Slobozia Belediye Başkanı Stoica Alexandru, Harşova Belediye Başkanı Nadrag Tudor, Braila Belediye Başkan Yardımcısı Ciocan Doinita ve Mecidiye Belediyesi uzmanı Gafar Ekrem katıldı.

Zeytinburnu Belediyesi’nin Yeni Hizmet Binası ve AKDEM Ziyaret Edildi

Programın ikinci gününde Romanya Belediye Başkanları, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından kabul edildi. Zeytinburnu’nun tarihi ve sosyal dokusu hakkında bilgi veren Aydın, heyete Belediyenin yeni hizmet binasını gezdirdi. Heyette yer alan Medgidia Belediye Başkanı Iordache Marian: 1,5 yıl önce geldiği Zeytinburnu’nda o günden bu güne çok gelişmiş ve modern bir belediye bulduğunu söyleyerek yapılan çalışmalar hususunda Başkana tebriklerini iletti. Belediye Başkanları daha sonra Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’ne (AKDEM) geçti. Burada heyete Başkan Murat Aydın da eşlik etti. Braila Belediye Başkan Yardımcısı Ciocan Doinita Sosyal Belediyecilik anlamında çok iyi çalışmalar gördüklerini ve uygulamalar konusunda detaylı bilgi için irtibat kurmaları gerektiğini belirtti. Karşılıklı hediyeleşme sonrasında heyet Bağcılar Belediyesi’ne hareket etti.

Bağcılar Belediyesi’nin, Engelliler Sarayı, Kadın ve Aile Merkezi Ziyaret Edildi

Bağcılar Belediyesi’nde Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk tarafından karşılanan heyete, belediyenin faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Sosyal Belediyecilik anlamında Türkiye’de örnek belediye olduklarını aktaran Gültürk, Engelliler ve ailelerine yönelik olarak yapılan Engelliler Sarayı’nın dünyada örnek bir uygulama olduğunun altını çizdi. Bağcılar Belediyesi’nin İstanbul’un en büyük ilçe Belediyesi olmasından ötürü bir çok farklı proje ve fikri denediklerini belirten Gültürk, temalı parklar, nostalji bahçeleri, gönüllü meclisleri başta olmak üzere bir çok projeden bahsetti. Bu tür projeleri kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde paylaşmak ve karşılıklı tecrübeleri de aktarmak amacı ile kardeş şehir ilişkisi üzerinde duran Gültürk, TDBB vasıtası ile her zaman kardeş şehir ilişkisi kurmak için hazır olduklarını belirtti. Heyeti kabul eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ziyaretlerinden ötürü memnuniyetini dile getirerek daha geniş bir zaman diliminde görüşmek istediğini belirtti. Görüşme bitiminde söz alan Medgidia Belediye Başkanı, sıcak karşılamadan ve paylaştıkları bilgilerden ötürü Başkana teşekkür etti. Türkiye’de belediyecilik anlamında güzel ve faydalı çalışmalar yapıldığını gözlemlediklerini belirtti. Söz alan Braila Belediyesi başkan Yardımcısı Ciocan Doinita 2021’de Braila’yı Dünya Kültür Merkezi yapmak istediklerini, bu sebeple Türkiye programının faydalı olduğunu, buradan aldıkları tecrübeleri belediyelerine uyarlayacaklarını aktardı. Karşılıklı hediyeleşme sonrasında heyet Engelliler Sarayını ve Kadın Aile Kültür Merkezini ziyaret etti.

Beyoğlu Belediyesi’nin Sosyal Market ve Kentsel Dönüşüm Uygulaması İncelendi

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yurt dışında olması sebebi ile Heyeti Başkan Danışmanı Arif Köklü kabul etti. Program kapsamında, Sosyal Market uygulamasını yerinde görmek için Kasımpaşa’ya giden Romanya Belediye Başkanları burada yardım almak için gelen yerli/yabancı vatandaşlar ile kısa bir süre sohbet etti. Sosyal İşler Müdürü Ali Koca tarafından karşılanan heyete, sosyal market uygulama alanı gezdirilerek, depolama alanları ve ürünlerin dağıtıldığı alanlar gösterildi. 2010 yılında 3.000 metrekarelik alana yapılan bu markette 1.500 ürün çeşidi ile 5 bin 500 aileye ve 30.000 muhtaç vatandaşlara yardım edildiğinin belirten Ali Koca, kendi ürettikleri kredili sistem ile ailelerin muhtaç olduğu duruma göre aylık olarak onlara kredi ve alışveriş için yardım ettiklerini aktardı. Heyet daha sonra Okmeydanı ve Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Uygulamaları hakkında bilgi almak için Belediye Hizmet Binasına geçti. Burada Başkan Danışmanı Arif Köklü tarafından yapılan sunumda, İstanbul’un tarihi dokusuna sadık kalınarak uzun sürede birçok kentsel dönüşüm projeleri hazırladıklarını ve vatandaş odaklı bir dönüşüm yapacaklarını belirtti.

Keçiören Belediyesi’nin Rekreasyon Alanları ve Temalı Park Alanları Gezildi

İstanbul sonrasında programa Ankara’da devam eden Romanya Belediye Başkanları Keçiören’de Botanik ve Bosna Parkı, Deniz Dünyası, TOGEM binasını, Kartaltepe Mesire Alanı ve Keçiören Metrosu’nu gezerek bilgi aldı. Heyeti makamında kabul eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak Keçiören ilçesi hakkında bilgi verdi. Keçiören’in yaklaşık 900 bin nüfusun yaşadığı 51 mahalleden oluşan Türkiye’nin en yoğun nüfuslu ilçe belediyesi olduğunu belirtti. Bu tür ziyaretlerin her zaman için faydalı olduğunu vurgulayan Başkan Ak, “Her belediye başkanının bir başka belediye başkanından öğrenecekleri vardır. Bu tarz işbirlikleri ile tecrübe paylaşımı yapılıyor ve aradaki sınırlar kalkıyor” dedi.

Ziyaretin sonunda konuk heyet Mustafa Ak’a başkanlık yaptıkları bölgeleri tanıtan kitapları ve flamaları, Başkan Ak da heyete Keçiören Tarih ve Kültür Atlası kitabını hediye etti.

TİKA Başkanlığı Ziyaret Edildi

Programda daha sonra TİKA Başkanlığı’nı ziyaret eden heyet, kurumun yaptığı restorasyon faaliyetleri ve yürüttüğü diğer çalışmalar hakkında bilgi aldı. Belediye Başkanları tarihi ve kültürel dokuyu korumak amaçlı Romanya’da kendi bölgelerindeki tarihi eserlerin restorasyonu ve uygulanabilecek diğer projelerle alakalı her türlü yardım ve işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiler. Heyet üyeleri böylesine verimli bir programın organizasyonunda öncülük eden TİKA’ya ve TDBB’ye teşekkürlerini sundu.

Katılım Sertifikaları TDBB Merkezinde Takdim Edildi

Programın son gününde İstanbul’da TDBB Merkezinde düzenlenen Kapanış Programında, katılımcı Belediye Başkanları ile bir haftalık program değerlendirildi ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak tarafından Katılım Sertifikaları takdim edildi. Karşılıklı hediyeleşme sonrasında konuk Belediye Başkanları Heyeti havalimanına uğurlandı.