20151016183954
Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov çeşitli işbirliği fırsatlarını değerlendirmek üzere 14-15 Ekim 2015 tarihlerinde Kocaeli’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Programın ilk günü Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ev sahipliğinde İzmit’te gerçekleşen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı İldar Mingaleyev, Tataristan Sağlık Bakan Yardımcısı İldar Fatihov, Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamil Ageev, Rusya Federasyonu’nun İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın da katıldığı akşam yemeğinde, bu sene Türkiye’ye üçüncü gelişi olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Minnihanov, “Türkiye’ye her gelişimizde yeni insanlarla tanışmayı, yeni imkanları öğrenmeyi ve yeni fırsatlar elde etmeye çalışıyoruz” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise Cumhurbaşkanı Minnihanov’un ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti ifade ettikten sonra iki ülke arasındaki yükselen ticari ilişkilere ve potansiyel yatırım alanlarına dikkat çekti.

Programın ikinci günü olan 15 Ekim Perşembe sabahı Cumhurbaşkanı Minnihanov Gebze’de Türk iş adamları ile iş kahvaltısında bir araya geldi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanısıra çok sayıda iş adamının da katıldığı kahvaltı programına ayrıca Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Uluslararası ve Dış Ekonomi İlişkiler Danışmanı Radik Gimatdinov, TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak, Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı Taliya Minullina, Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı İldar Mingaleyev, Tataristan Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı İldar Fatihov, Tataristan Cumhuriyetinin Türkiye Cumhuriyetinde yetkili temsilcisi Aydar Gashigullin, Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Şamil Ageev de katıldı.

Programda bir sunum yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Türkiye’nin en büyük sanayi potansiyeli Kocaeli şehrindedir” diyerek Kocaeli ili ve yatırım olanakları hakkında bilgi verdi. Ardından TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yerel yönetimler ile sanayiciler arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekerek “Biz son 12 yılda Kocaeli’ni sanayicilerimizle birlikte temiz bir kent haline getirdik” diyerek sağlıklı şehir vurgusu yaptı. Sonrasında konuşma yapan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Kardeş ülke Tataristan ile ortak gelecek hedefleri paylaşıyoruz” diyerek ilişkileri daha iyiye götürmenin yolunun ticaretin yoğunlaşması olduğunun altını çizdi. Son olarak Cumhurbaşkanı Minnihanov’un konuşmasının ardından toplantı sunumlarla devam etti.

Plaket ve hediyeleşme töreninin ardından TDBB Üyeleri Gebze Belediyesi ile Tataristan Cumhuriyeti Tyulyaçi Belediyesi arasında Kardeş Şehir Protokolü ve Tataristan Sanayi ve Ticaret Odası ile Kocaeli sanayi Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Tarih : 16.10.2015