2222222

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Ağustos Ayı Yürütme Kurulu Toplantısı 27 Ağustos 2015 Perşembe günü, TDBB’nin İstanbul’da bulunan Merkezinde gerçekleştirildi.

Birlik Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Başkanlığındaki toplantıya, Yürütme Kurulu Üyeleri, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu katıldı.

Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak’ın, 25 Haziran 2015 tarihli Yürütme Kurulu toplantısından bu güne kadar gerçekleştirilen etkinlikler ve önümüzdeki aylarda yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi vermesiyle başlayan toplantı, gündemdeki konuların görüşülmesiyle devam etti.

Toplantıda, Kırgızistan Issık Göl’de yapılması planlanan camiin projesine destek verilmesi, Kocaeli Kartepe’de gerçekleştirilen “7. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması” için konaklama desteği verilmesi, Karabük Üniversitesi tarafından, 08-10 Ekim 2015 tarihleri arasında Kırgızistan Isık Göl’de gerçekleştirilecek “Büyük Alim Kaşgarlı Mahmut” Sempozyumuna destek verilmesi, Yunus Emre Enstitüsü tarafından, Türkoloji Yaz okulu öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen “Türkçe Yaz Okulu Kapanış Programı” için destek verilmesi, Moğolistan Shariin-Gol Belediyesi’nin talebi üzerine, ülkemizden bir belediye ile kardeş şehir olması için çalışma başlatılması, Birliğimiz tarafından “Osmanlı Belgelerinde Doğu Türkistan” kitabının yayınlanması için çalışma yapılması, Filistin Cebaliye Al. Nazlh Belediyesi’ne maddi destek sağlanması gibi konular görüşüldü.

Toplantıda ayrıca 9 Eylül 2015 tarihinde yapılacak olan Birliğimiz 4. Olağan Genel Kurulu hazırlıkları detaylı olarak ele alındı.

27.08.2015