222222222

TDBB Yönetim Kurulu Üyesi Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen ve Birliğimiz tarafından da desteklenen, “19. Türk Dünyası Günleri” Kastamonu’da gerçekleştirildi.

23-25 Ağustos 2015 tarihleri arasında düzenlenen program boyunca Türk Dünyası Günlerinin amacına uygun pek çok etkinliğin yapıldığını ifade eden Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, böyle günlerin birlik ve beraberliği pekiştirme vesilesi olduğunu vurguladı.

Programın ilk günü olan 23 Ağustos Pazar günü yapılan açılış programında yaptığı konuşmada, Kastamonu’nun Türk tarihindeki yerinin altını çizen Babaş, “Kastamonu, Anadolu’nun Türk Yurdu olduğu 800 yıl boyunca Selçukludan, Osmanlıya oradan da Türkiye Cumhuriyeti’ne her dönemde vatan için asker ve devlet adamı yetiştirmiş bereketli bir ildir. Bu nedenle Çanakkale’de İstiklal Savaşında en çok şehit veren il olarak tarihe geçmiş mübarek bir ildir” dedi. Program, sergi açılışı, at yarışları, şehitler için mevlid-i şerif, mehter gösterisi, Türk dünyası halk oyunları gösterisi ve Çanakkale 100. Yıl Özel Dinletisi ile devam etti.

Programın ikinci ve üçüncü günleri olan 24 ve 25 Ağustos’ta Türk Dünyasından gelen konuklar için kültür gezisi, halk oyunları, Kültür Bakanlığı Çanakkale Tiyatrosu etkinlikleri gerçekleşti. Program, Halk Eğitim Merkezi’nin Atatürk, Şapka ve Kıyafet Defilesi ve ardından gerçekleşen Havai Fişek gösterisi ile sona erdi.