222

Türk Dünyası Belediyeler Birliği heyeti, 3-11 Ağustos 2015 tarihleri arasında Moğolistan Yerel Yönetim temasları programını gerçekleştirdi. TDBB’nin 11-17 Nisan 2015 tarihleri arasında Moğolistan Belediye Başkanlarına yönelik olarak düzenlediği “Trafik/Ulaşım Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Uygulamaları” konulu bilgi ve tecrübe paylaşım programının ardından Moğolistan Sağlıklı Şehirleri Destekleme Örgütü ve TDBB üyesi Sainshand Belediyesi’nin resmi daveti üzerine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Zeytinburunu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak’ın yer aldığı heyet Sağlıklı Şehirleri Destekle Örgütü Direktörü Tserendulam Shagdarsuren eşliğinde kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ulanbatur Büyükelçiliği Ziyareti

Programın ilk günü olan 4 Ağustos – Salı, T. C. Ulanbatur Büyükelçiliğini ziyaret eden heyet, sıcak bir karşılamanın ardından Maslahatgüzar Tuncer Kıyak, Askeri Ateşe Yarbay Hüseyin Gökhan Özbek ve Türk Hava Yolları Ulanbatur Bölge Müdürü Erdinç Çakır’dan Moğolistan’ın politik, ekonomik durumu, Türkiye ile ilişkileri ve olası işbirliği imkanları hakkında bilgi aldı. Maslahatgüzar Kıyak, iki ülke arasında 1996’dan beri yürürlükte olan çifte vergilendirmeyi engelleyen anlaşmanın altını çizerek ilişkilerin gelişmesinde tekstil, inşaat, tarım, madencilik, turizm gibi sektörlerde yatırımların arttırılması, kardeş şehir ilişkilerinin işlevselleştirilmesi, Türkiye’deki haber ajanslarının ülkeye olan ilgisinin artması ve burs imkanlarının genişletilmesinin önemine vurgu yaptı. Elçilikteki toplantının ardından heyet, Maslahatgüzar Kıyak ev sahipliğinde, T.C. Ekonomi Bakanlığı Ticaret Müsteşarı Oğuz Kuyumcu, TİKA Ulanbatur Koordinatörü Ekrem Kalan ve Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal İşler Koordinatörü Halil Tokul ile yemekte bir araya geldi.

Sainshand Belediyesi Ziyareti

Programın sonraki iki günü TDBB’nin Nisan ayında Moğolistan Belediyelerine yönelik düzenlediği programda Düzce Belediyesi ile kardeş şehir olan Sainshand’da devam etti. 5 Ağustos – Çarşamba günü, gerçekleştirilen karşılama programının ardından heyet, Dornogobi Valisi Pantiin Gankhuyag ile görüştü. Vali Gankhuyag, Moğolistan’ın ihracatının % 70’inin Sainshand şehrinden geçtiğini, bölgenin kok kömürü, bakır, uranyum ve petrol rezervleri açısından son derece verimli olduğunu bunların yanında da turizm hacminin yıllar içinde arttığını ifade etti. TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın Birlik hakkında bilgi vermesinin ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Vali Gankhuyag’ı Bolu ve Düzce’ye davet etti. Görüşmenin ardından Gobi Çölü’nün doğusunda yer alan Tavan Dokhio turistik kampında konaklayan heyet bölgenin doğal koşulları hakkında gözlem yapabilme fırsatı buldu.

Sainshand’daki ikinci günde, Sainshand Belediye Başkanı Batsukh Batbayar ile görüşen heyet, şehri tanıtan sunumu izledikten sonra Belediye Başkanı Batbayar ile işbirliği fırsatları üzerine görüştü. Belediye Başkanı Batbayar şehirde kurmayı planladıkları spor merkezleri, modern hayvancılık tesisleri ve dinozor parkından söz etti. Ardından Sainshand Şehrinin kuruluşunun 54. Yıldönümü etkinliklerine onur konuğu olarak katılan heyet festival kapsamındaki at yarışları, güreş ve okçululuk müsabakaları ve yöresel etkinlikleri izledi ve yarışmada dereceye giren sporculara hediyeleri takdim edildi.

Nalaikh Belediyesi ve Tonyukuk Yazıtları Ziyareti

7 Ağustos Cuma günü, Zeytinburnu ve Sancaktepe Belediyelerinin kardeş şehri olan Nalaikh’a giden heyet ilk olarak bölgedeki Kazak Müslümanlar ile 2013 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Konya Kültür Merkezinde bir araya geldi. Burada heyet, Halk Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı S. Zülfikar’dan bölgedeki Kazakların sosyal, kültürel yaşantıları hakkında bilgi edindi. Ardından Nalaikh Belediyesini ziyaret eden heyet Belediye Meclis Başkanı Basaam Lhag-Ochir ile görüştü. Lhag-Ochir, kenti tanıttıktan ve yeni dönem planlarından bahsettikten sonra, düzenlemeyi düşündükleri yeni bir caddeye Zeytinburnu Caddesi ismini vermeyi istediklerini ifade etti. Zeytinburnu Belediye Başkanı ve TDBB Başkanvekili Murat Aydın Zeytinburnu Caddesi Projesi için teşekkürlerini ifade ettikten sonra, önümüzdeki dönemde kente bir teknik heyet gönderebileceklerini sözlerine ekledi. Günün ikinci kısmında ise Orhun Abidelerindeki üç yazıttan biri olan Tonyukuk Yazıtlarına gidildi. TİKA’nın düzenlemesini yaptığı ve arkeolojik kazılar düzenlediği sit alanında heyet, TİKA yetkilileri ile görüştü. Son olarak heyet, Nalaikh’a yakın bir noktada yer alan ve dünyanın en büyük heykeli olan Cengiz Han Atlı Heykeli’ni ziyaret etti.

Darkhan ve Shariin-Gol Ziyaretleri

Programın 5. Günü olan 8 Ağustos – Cumartesi Darkhan-Uul eyaletine giden heyet burada Darkhan-Uul Valisi Sunduijav Nasanbat ile görüştü. Ardından eyaletteki Kazak Müslümanların yoğun olarak yaşadığı ve ülkenin en önemli kömür madenlerine ev sahipliği yapan Shariin-Gol şehrine giden heyet buradaki sıcak karşılamanın ardından Belediye Başkanı Amarsaana Baldan ile bir araya geldi. Şehir hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Baldan, TDBB vasıtasıyla Türkiye’den bir kardeş şehir edinmek ve o şehrin ismini bir caddelerine vermek istediklerini ve TDBB ile sağlık ve eğitim konularında işbirliğini geliştirmek istediklerini belirtti.

Orhun Yazıtları Ziyareti

9 Ağustos Pazar günü ise ziyaret noktası Türk tarih ve kültürü için son derece önemli olan Orhun Yazıtları oldu. Ulanbatur’dan yaklaşık 400 km uzaklıkta bulunan ve Bolu Belediyesinin kardeş şehri olan Karakurum’da yer alan, TİKA’nın çevre düzenlemesini yaptığı Orhun Yazıtlarını ve Bilge Kağan Müzesi’ni ziyaret eden heyet, burada Karakurum Belediye Başkanı Lamzav Enkhbat ile yemekte bir araya geldi. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Karakurum Belediye Başkanı Enkhbat iki şehir arasındaki olası işbirliği alanları hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Ulanbatur Büyükşehir, Çintelgi Belediyeleri ve İmar Bakanlığı Ziyaretleri

Programın son gününde Başkent Ulanbatur temasları gerçekleştirildi. İlk olarak Ulanbatur’un merkez ilçelerinden olan ve Sincan ve Pendik Belediyelerinin kardeş şehri Chingeltei Belediyesini ziyaret eden heyet, Belediye Genel Sekreteri Erdenebat Jamsran ile görüştü. Chingeltei’nin yeşil belediyecilikte ön plana çıktığını ifade eden Jamsran belediyelerinde yer alan Ankara Caddesinden bahsetti ve kardeş şehirleri ile daha çok işbirliği yapmak istediklerini sözlerine ekledi. İkinci olarak Moğolistan İmar ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı, 2004-2008 yılları arasında Moğolistan Parlamentosunda Moğol-Türk Dostluk Grubu Başkanlığı yapmış olan ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Ravjikh Erdeneburen ile görüşen heyet, ülkenin genel kalkınma çizgisi hakkında fikir edindi. Müsteşar Erdeneburen, Türk işadamlarının bölgeye ilgisinin son 3 yılda artış gösterdiğini, TDBB’nin Moğolistan ve Türkiye arasında gerçekleşebilecek projelerde çok önemli bir noktada yer aldığını vurguladı ve ülkedeki köylere emsal olması için inşa ettikleri Örnek Köy Projesinden bahsederek söz konusu projeye Türkiye’nin katkı sağlayabileceği alanları ifade etti. Projeye ilgi gösteren TDBB heyeti ise ayrıntılı bilgi aldı ve Birliğin ilerideki toplantılarında gündeme alınacağı ifade edildi. Daha sonra ise Ankara ve Gaziantep’in kardeş şehri olan Ulanbatur Büyükşehir Belediye’si ziyaretinde bulunan heyet, Başkan Yardımcısı Tseyen Enkhtsengel ile görüştü. Buradaki toplantıda TDBB Yürütme Kurulu Üyesi, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Ulanbatur Belediyesi’ni TDBB üyeliğine davet etti. Son olarak TİKA Ulanbatur Ofisini ziyaret eden heyet burada TİKA Ulanbatur Koordinatörü Ekrem Kalan ile görüştü.

TDBB Üye Belediyeler Kapanış Yemeği

Resmi ziyaretler sonrasında yapılan Ulanbatur şehir turunun ardından Üye Belediyeler Yemeği gerçekleştirildi. TDBB Heyeti, Üye Belediyeler Yemeğinde, Shariin-Gol Belediye Başkanı Amarsaana Baldan ve Mandalgobi Belediye Başkanı Manidaa Bayansan, İmar ve Şehircilik Bakanlığı Şehir Planlama Müdürü Batbayar, Ulanbatur Tapu ve Kadastro Dairesi Başkanı Khadbaatar, Chingeltei Belediyesi Mali İşler Daire Başkanı Orkhonbayar ile Aile ve Sosyal İşler Daire Başkanı Orlomsuren, Nalaikh Belediyesi Vatandaş Temsil Daire Başkanı Enkhjargal, yerel yöneticiler ve TİKA Ulanbatur Koordinatörü Ekrem Kalan ile bir araya geldi. İmar ve Şehircilik Bakanlığı yetkilisinin açılış konuşmasıyla başlayan program Sağlıklı Şehirleri Destekleme Örgütü Direktörü Tserendulam Shagdarsuren’in programı özetleyen ve TDBB’ye teşekkürlerini sunan konuşmasıyla devam etti. TDBB’nin Nisan ayında Moğolistan Belediye Başkanlarına yönelik olarak düzenlediği programın çok verimli olduğunu ifade eden Shagdarsuren Choibalsan Belediye yetkililerinin Keçiören Belediyesi ziyaretinden sonra kentlerinde yeni bir park projesi başlattıkları haberini konuklarla paylaştı.

Ardından Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB’nin Moğolistan ziyaretini değerlendiren ve ilişkilerde yeni bir dönemin başlayacağına işaret eden bir konuşma yaptı. TDBB Yürütme Kurulu Üyesi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz heyetin gittiği her yerde çok sıcak karşılandığını, ata topraklardaki hayatı ve kültürel mirası görmekten çok etkilendiklerini ifade etti ve kentler arasındaki ilişkilerin resmi düzeyden somut projelere dönüşmesini ve gelecek nesillere taşınması gerektiğini vurguladı. Shariin-Gol Belediye Başkanı Baldan, TDBB’nin nisan ayındaki programından çok etkilendiklerinden ve gençler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin öneminden bahsetti.

Kapanış Programında Ulanbatur’a 380 km uzaklıktaki Dundgobi Eyaletinin merkez ilçesi Mandalgobi’den katılan Belediye Başkanı Bayansan da teşekkür konuşmasının ardından TDBB heyetini şehrine davet etti.

Mandalgobi’den gelen ve daha önce Kocaeli’deki çocuk şenliğine de katılan Tengrin Temdeg Çocuk Grubunun folklor gösterisi ve hediyeleşme töreninin ardından, son derece yoğun ve oldukça verimli geçen TDBB Moğolistan Çalışma Ziyareti Program sona erdi.

[inpost_galleria thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”5486″ thumb_margin_left=”3″ thumb_margin_bottom=”0″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”0″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”yoxview” sc_id=”sc1439562803943″]