222

Destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu ve Altay Topluluklarının din, dil, tarih ve inanç ritüellerinin ele alındığı “Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu”, 20-22 Temmuz 2015 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde Antalya’da yapıldı.

Daha önce 2011’de İstanbul’da, 2013’te de Seul’de düzenlenen ve destekçileri arasında Marmara Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Bişkek Gumanitardık Üniversitesi ve Kırşehir Belediyesi’nin de bulunduğu toplantıya Türkiye, Kore Cumhuriyeti, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Almanya, Macaristan, Bulgaristan ve ABD’nin de bulunduğu pek çok ülkeden 150’ye yakın akademisyen katıldı.

Sempozyumun Açılış Oturumunda Organizasyon Komitesi adına konuşan, Altay Akademisyenler Birliği Eş Başkanı Prof. Dr. İlhan Şahin, konu hakkında bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalara işaret ederek, “Ortaya konan çalışmalar tarihi süreç içinde Altay’dan çıkarak merkezi Asya dâhil olmak üzere, Asya’nın en doğusuyla en batı uç noktası, Orta Avrupa’ya kadar yayılan halklar ve ülkeler arasında başta tarih, dil, din, inanç olmak üzere pek çok noktada benzer uygarlık değerlerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ülkeler ve halklar, bilim dünyasında ‘Altay Toplulukları’ adıyla bilinmektedir” dedi.

Asya’da yaşayan toplulukların ortak kültürel değerlerine değinen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe de, “Birbirimizden bugün uzak, ayrı olsak da bu kültürel değerler bizi birleştirir. Bu kültürel değerleri yaşatmak bugünün bilim insanları olarak bizlere düşer” diye konuştu.

Programda Kore Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi Rektörü ve Altay Akademisyenler Birliği Eş Başkanı Prof. Dr. Han Woo Choi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmail Afşar, İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz da birer konuşma yaptı.

Sempozyumun açılış konferansını, Japon Prof. Masatake Matsubara, “Avrasya’daki Göçebeliğin Kökeni ve Tarihsel Rolü” konulu sunumu ile yaptı.

“Altay’dan Anadolu’ya” mini konser programında Kırgız katılımcıların “Manas Destanı” dinletisinin ardından Kırşehir ‘Abdallar’ Müzik Topluluğu sahne aldı.

Altay topluluklarının din, dil, tarih ve inanç ritüellerinin ele alındığı ve 4 ayrı salonda paralel oturumlar şeklinde iki gün devam eden “Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu” 22 Temmuz 2015’de yapılan Kapanış Oturumu ile sona erdi.

[inpost_galleria thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”5462″ thumb_margin_left=”3″ thumb_margin_bottom=”0″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”0″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”yoxview” sc_id=”sc1437985295899″]