2222

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin Yönetim Kurulu Toplantısı, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediyesi ev sahipliğinde, 22 Temmuz 2015 tarihinde KKTC’de yapıldı.

TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığındaki toplantıya, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB Eş Başkanları Mehdi Selimzade (Azerbaycan), Mahmut Özçınar (KKTC), Kazakistan Eşbaşkanı Kızılorda Eyalet Valisi Krımbek Kuşerbayev’i temsilen Gazımbek Kazalpysbayev ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez katıldı.

Toplantının açılışında konuşan TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Birlik yönetim kurulu toplantısını KKTC’de gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, hayırlı ve yararlı geçmesini diledi. Toplantının KKTC’te yapılmasının önemine dikkat çeken Karaosmanoğlu, bu kapsamda katkıda bulunan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli’ye teşekkürlerini sundu.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli de, TDBB Yönetim Kurulu üye ülkelerin temsilcilerini KKTC’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, KKTC hakkında kısa bilgi sundu. KKTC’nin bir turizm ve eğitim ülkesi olduğunu da belirten Benli, aynı zamanda uzun yıllardır devam eden birtakım siyasi sorunları bulunduğunu kaydetti. Böyle bir konumu bulunan ülkede dünya ölçeğinde bir organizasyona ev sahipliği yapmanın öneminde dikkat çeken Benli, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Toplantısına ev sahipliği yapmaktan onur olduğunu vurguladı.

TDBB’den 150 Adet Tekerlekli Sandalye

Toplantının hayırlı geçmesini dileyen Benli, aldığı kararla KKTC’deki engelli ve yaşlılara 150 adet tekerlekli sandalye bağışlayan TDBB’ye teşekkür etti. Toplantıda üye ülkelerin yönetim kurulu üyeleri Karaosmanoğlu ile Benli’ye çeşitli hediyeler sundu.

TDBB Heyeti Moğolistan’a Gidiyor

Daha sonra gündemin görüşülmesine geçilen Toplantıda, geçen Yönetim Kurulu Toplantısından bu güne gerçekleştirilen faaliyetler değerlendirilirken, önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar ele alındı. Bu çerçevede, Keçiören Belediyesi işbirliğinde Filistin El-Halil Belediye personeline yönelik uzman eğitimi programı gerçekleştirilmesi, Bosna Hersek üyelerimizden Olovo Belediyesi işbirliğinde Bosna Hersek’ten gelecek uzmanlara yönelik olarak uygulamalı eğitim programı düzenlenmesi, Tataristan Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü tarafından yayın hayatına kazandırılan “Tartarica” isimli Rusça kitabın Türkçe tercümesinin Birlik yayını olarak bastırılması, “II. Dünya Savaşı ve Türk Dünyası” konulu kitabın hazırlanmasına ve basımına Birliğimiz tarafından destek verilmesi, Moğolistan Yerel Yönetimler Birliği ve Moğolistan üyelerimizden Sainshand Belediyesi’nin daveti üzerine, Birliğimizi temsilen oluşturulacak bir heyetle, 03-11 Ağustos 2015 tarihleri arasında Moğolistan’a ziyaret programı düzenlenmesi, Birlik üyemiz Safranbolu Belediyesi tarafından, 09-11 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenecek “16. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali”nin Birliğimiz tarafından desteklenmesi, Birlik üyemiz Kastamonu Belediyesi tarafından 23-25 Ağustos 2015 tarihleri arasında düzenlenecek “19. Türk Dünyası Günleri”ne Birliğimiz tarafından destek verilmesi gibi birçok konu görüşüldü.

Toplantı sonrasında, KKTC’deki üye belediyelerimizin katılımı ile “KKTC Üye Belediyeler Buluşması” düzenlendi. Daha sonra Birliğimiz tarafından yapımına katkıda bulunulan Hala Sultan Eğitim Kompleksi ziyaret edildi.

Yurtiçi ve Yurtdışından Yeni Üyeler

Birliğe üyelik başvurusunda bulunan, Çubuk (Ankara) Belediyesi, Kazakistan Karatau Belediyesi, Kazakistan Arys Belediyesi ve Kazakistan Karmakşı Belediyelerinin üyelik talepleri kabul edildi.

[inpost_galleria thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”5456″ thumb_margin_left=”3″ thumb_margin_bottom=”0″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”0″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”yoxview” sc_id=”sc1437984871999″]