222

Destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu, Türk Dünyası Gazeteciler Şurasının ikincisi, 26-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Tataristan’ın Başkenti Kazan’da yapıldı. Dünya Gazeteciler Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti’nin TATMEDIA kuruluşu ile ortaklaşa düzenlenen şuraya 20 farklı ülkeden 70’e yakın gazeteci ve kurum temsilcisi katıldı. İlki geçtiğimiz yıl Eskişehir’de düzenlenen şurada Türk Dünyası Basın Ödülleri de verildi.

Şuraya, TDBB’nin yanı sıra, AA, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), THY ve TRT AVAZ gibi kurumlar destek verdi.

Türk Dünyası Gazeteciler Kazan Deklarasyonu

Tataristan’ın Türk Dünyasında Jeopolitik Yapısı, Türk Dünyasında İletişim Gelişmeleri ve Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı gibi konuların tartışıldığı şuranın sonunda, “Türk Dünyası Gazeteciler Kazan Deklarasyonu” açıklandı.

Toplam 13 maddeden oluşan deklarasyona göre, kültürel değerleri yayma, edebi dili koruma ve milli aydınları bilgilendirme ile görevli olan milli yayın organlarının devletler tarafından desteklenmesi için çalışılacak. Ayrıca, AA tarafından hazırlanan “Türk Dünyası Haber Paketi”nin geliştirilmesine ve haber üretimi ve dağıtımı gibi konularda Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun aktif rol alması için girişimlerde bulunulacak.

Deklarasyonda ayrıca TRT Kanallarının Tataristan’da kablo yayın ağına dahil edilmesi için TATMEDIA ve TNV Televizyonu ile görüşmesine karar verildi.

Şura Teşekkür Plaketleri ve Katılım Sertifikalarının takdim töreni ve çeşitli kurum ziyaretleri ile tamamlandı.

[inpost_galleria thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”4503″ thumb_margin_left=”3″ thumb_margin_bottom=”0″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”0″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”yoxview” sc_id=”sc1435818835396″]