111

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), T. C. Haydarabat Başkonsolosluğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle, Hindistan’ın ünlü sanat topluluğu Qadir Ali Baig Tiyatrosu, 20-21-23 Mayıs 2015 tarihlerinde birbirinden güzel üç farklı oyunuyla İstanbul Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Türkiye ve Hindistan arasındaki tarihsel ortaklığa en çok kaynaklık eden şehirlerden biri Haydarabad’ta kurulmuş olan Qadir Ali Baig Tiyatrosu, “Quli: Gönüllerin Prensi”, “Hayat Kraliçe’nin Hikâyesi” ve “Mekânlar” adlı oyunlarıyla 20, 21 ve 23 Mayıs 2015 tarihlerinde izleyici karşısına çıktı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) uluslararası kültürel etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen Qadir Ali Baig Tiyatrosu programı, İstanbullu sanatseverlerin büyük beğenisini topladı.

20 Mayıs 2015’te başlayan programın açılış oyunu, Haydarabat’ın kurucusu şair-prens Mohammed Quli Qutub Shah ve dansçı sevgilisi Bhagmati’nin efsane aşkını anlatan ve Avrupa medyası tarafından “Hintli bir Başyapıt” olarak adlandırılan ‘Quli:Dilon ka Shahzaada’ (Quli: Kalplerin Prensi) oldu. İzleyiciler tarafından merak ve ilgiyle izlenen oyunda Hindistan kültürünü ve sanat anlayışını yansıtan öğeler dikkat çekti.

Oyun öncesi düzenlenen kokteyle TDBB Başkan vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın yanı sıra, T.C. Haydarabad Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Manish Gupta ve çok sayıda izleyici katıldı.

Kokteylde konuşan TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, katkılarından ve işbirliklerinden dolayı T.C. Haydarabat Başkonsolosluğu’na ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini ifade ederek, bu organizasyon vesilesiyle Hindistan ile ilgili kültürel ilişkilerin artmasını diledi. TDBB Başkan vekili Murat Aydın da, Haydarabad’dan önemli bir tiyatro topluluğunu ağırlamaktan duyulan memnuniyeti dile getirerek katkıda bulunan herkese teşekkür etti. Sonrasında söz alan Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Manish Gupta, “Program için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu programın gerçekleşmesi bizim için onur vericidir. Qadir Ali Baig Tiyatrosu Hindistan’ın en ünlü ve en önemli sanat grupları arasında yer almaktadır. Bu organizasyon sayesinde Türkiye-Hindistan ilişkileri daha de gelişecektir” dedi. Ayrıca açılış programına katılamayan Belediye Başkanlarının ve protokol davetlilerinin tebrik telgrafları da seyirciyle paylaşıldı.

Program 21 Mayıs’ta, Haydarabat’ın kurucuları Qutub Shahi Hanedanından Kraliçe Hayat Bakshi Begüm’ün gerçek hayat hikâyesi üzerine kurulan ‘Savaan-e-Hayat’ (Hayat Kraliçe’nin Hikâyesi) adlı oyun ile devam ederek, 23 Mayıs’ta Haydarabat şehrinde köşkte yaşayan bir sanatçının kendi kimliğini ve geleneksel mirasını modernleşen şehre karşı korumaya çalışmasını vurgulayan ‘Spaces’ (Mekanlar) adlı oyunun sergilenişiyle sona erdi.

Kapanış programında duygularını dile getiren TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, “Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak Haydarabat-Türkiye kültürel ilişkilerine katkı yapmaktan memnuniyet duyuyoruz” derken, Muhammed Ali Baig de programın önemini vurgulayarak, “TDBB ve diğer ortak kuruluşlar tarafından çok güzel ağırlandık. Burada bize yardımcı olan herkese teşekkür ederiz. Şu anda sahnede gördüğünüz oyuncular babam Qadir Ali Baig zamanından beri bizimle birlikteler. Biz de burada tiyatro oyuncularıyla buluşma fırsatı bulduk. Bu fırsatı bize sağladığınız için teşekkür ederiz. Sanatçılar gerçek elçilerdir. Burada İstanbul’u da görme imkanımız oldu ve iki şehrin kültürel ortaklıklarını da gördük. Umuyoruz ki Haydarabat-Türkiye ilişkileri bu vesileyle gelişmiş olur” diyerek duygularını dile getirdi. Program, tiyatro oyuncularının seyircilerle toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

[inpost_galleria thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”4494″ thumb_margin_left=”3″ thumb_margin_bottom=”0″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”0″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”yoxview” sc_id=”sc1435818935935″]