2

Esenler Belediyesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) işbirliğinde düzenlenen dünyanın ilk Ninni Festivali, 10 Mayıs 2015-Pazar günü İstanbul’da Esenler Dörtyol Meydanı’nda yapıldı.

Anneler Günü dolayısıyla gerçekleştirilen dünyanın ilk Uluslararası Ninni Festivali’nde, 11 Türk Devlet ya da Topluluğundan gelen sanatçılar kendi kültürlerine ait, aynı ezgilere sahip farklı sözlerdeki ninnilerini seslendirdi.

Festivale, Türkiye yanında Azerbaycan, Başkurdistan, Dağıstan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Tataristan, Türkmenistan ve Yakutistan’dan 13 sanatçı katılarak, farklı toplumlar ve kültürlerin ninnilerini aynı sahnede seslendirdi.

Uluslararası Ninni Festivali’nin açılışına İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz ve çok sayıda anne çocukları ile birlikte katıldı.

Anneler Günü’nde binlerce anneyi bir araya getiren festivalin açılış konuşmasını Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. Sözlerine anneler gününü kutlayarak başlayan Göksu, “Bir anne için en güzel şey çocuğuna ninni söylemesi, bir çocuk içinde annesinden ninni dinlemesidir. Anne ve ninni, işte bu iki kavramı yan yana getirerek, bu güzel güne daha da anlam kazandırmak istedik. Coğrafi farklılıklarımız olsa da annelerimizin çocuklarına aynı duygularla ninni söylediklerini bugün burada bir kez göstermiş olacağız” diye konuştu.

Başkan Göksu’nun ardından bir konuşma yapan İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge de, “Annelerimizi bir araya getiren Ninni Festivali’ni son zamanların en heyecan verici festivallerinden biri olarak görüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından çok sayıda annenin kucağında bebeği ile katıldığı festivalde, renkli görüntülere sahne olan ninni örnekleri sunuldu, çeşitli yarışmalar düzenlendi. Yarışmalar sonunda katılımcılara çeşitli hediyeler verildi.

[inpost_galleria thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”4467″ thumb_margin_left=”3″ thumb_margin_bottom=”0″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”0″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”yoxview” sc_id=”sc1435819640486″]