22222

Azerbaycan kurucu Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in doğumunun 92. Yıldönümü sebebiyle, 20 Nisan’da Bakü’de Haydar Aliyev Merkezi’nde Azerbaycan Belediyeler Birliği ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin (TDBB) işbirliğinde düzenlenen toplantı ile TDBB yayınlarından “Türk Dünyası” kitabının tanıtımı gerçekleştirildi.

TDBB Danışma Kurulu üyelerinden Özgen Keskin’in kaleme aldığı eserde Türk dünyasına dair çeşitli tarihi ve kültürel bilgiler ve Türk Dünyası için ortak değerler olarak Attila, Dede Korkut, Cengiz Han, Mustafa Kemal Atatürk, Haydar Aliyev gibi isimler yer almaktadır.

Kitabın tanıtım töreni için Azerbaycan’a davet edilen TDBB heyetinde, Genel Sekreter Fahri Solak, Danışma Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Salih Aynural ve Özgen Keskin yer aldı. Heyet Azerbaycan Adalet Bakanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi, Türk Cumhuriyetlerinin Azerbaycan’daki temsilcileri, Milletvekilleri, tarihçiler ve belediye yöneticilerinin de aralarında yer aldığı geniş katılımla yapılan törene katıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanının sosyal ve siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Ali Hasanov’un, Haydar Aliyev’in Azerbaycan tarihindeki yeri ve önemini belirterek başladığı konuşması, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihine, geleceğine ve ilişkilerin gelişmesinde bu gibi eserlerin ne denli önemli olduğuna yönelik yaptığı vurgu ile devam etti. Hasanov, konuşmasında 1915 Ermeni Olayları ile ilgili özellikle Avrupa Parlamentosundaki gelişmelerden bahsederek I. Dünya Savaşı’nın gerçek tarihini tahrip eden bu siyasi karar karşısında tüm Türki Cumhuriyetlerin birlikte davranması gerektiğinin altını çizdi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Haydar Aliyev’in “bir millet iki devlet” söyleminin bu gün daha da kuvvetlendiğini ifade ederek, ilişkilerin pekişmesinde TDBB faaliyetlerinin önemini vurguladı.

Özgen Keskin törende yaptığı konuşmada Türk Dünyasında ortak tarihi ve kültürel değerlerin varlığına ve önemine değinerek, çalışmasına gösterilen ilgiye teşekkür etti.

Törende söz alan AMEA Tarih Enstitüsü Direktörü, Milletvekili, Akademi üyesi Yaqub Mahmudov, milletvekilleri Arif Rəhimzadə, Elmira Axundova, Nizami Cəfərov, Musa Qasımlı ve İrade Hüseynova da konuşmalarında, Türk Dünyasındaki birliğin kurumsallaşması gerekliliğinin altını çizdiler.

Tören Azerbaycan Adalet Bakanlığı Belediyeler Merkezi Başkanı Mehdi Selimzade’nin kapanış ve değerlendirme toplantısı ile sona erdi.