1

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve beraberindeki heyetin Türkiye Cumhuriyeti resmi ziyareti çerçevesinde, 29 Nisan 2015 tarihinde, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) yanı sıra, üye belediyelerimiz Ankara Büyükşehir Belediyesi, Keçiören Belediyesi ve T.C. Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği, DEİK, TÜRKSOY’un destekleri ile Ankara’da ATO Congresium’da yapılan “Tataristan Sanat Gecesi” büyük ilgi gördü.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’un yanı sıra, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın da aralarında bulunduğu Belediye Başkanları, Milletvekilleri, üst düzey bürokratlar ile çok sayıda Ankaralı sanatseverin katıldığı gecede Tataristan’ın en tanınmış sanatçıları geleneksel ve klasik müzikler, halk dansları ve modern danslarla sahne aldılar. Program öncesi TDBB Başkan Yardımcısı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak bir konuşma yaptı. Başkan Ak, “Tataristan Sanat Gecesi’nde bugün birbirinden değerli uluslararası sanatçılarımızı hep beraber izleyeceğiz. Keçiören Belediyesi olarak böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyoruz. Her yıl düzenlemekte olduğumuz Nevruz kutlamalarımıza Tataristan’dan da heyetler geliyor, onları misafir edip kültürlerini yakından tanımak bizleri kıvançlandırıyor” diye konuştu. Tataristan’ın başkenti Kazan’ın 2014 yılında Türk Dünyası Başkenti olduğunu da hatırlatan Ak, “İki ülke arasındaki ilişkilere yerel yönetimler olarak belediyelerin de katkı sağlayabileceğini bu programda göstermiş olduk” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, “Değerli Tatar Cumhurbaşkanımız ve sevgili misafirler, Ankara’da bir Tatar Belediye Başkanı’nın misafirisiniz. Kardeş şehir Kazan ile üç yıl sürecek işbirliği protokolü imzaladık. İnşallah daha çok bir araya geleceğiz. İki ülkenin birbirinden öğrenecek çok şeyi var” dedi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov da, iki ülke arasında kurulan dostluğa ve işbirliğinin önemine değinerek, seyircilerin güzel bir gece yaşamasını temenni etti.

Tataristan Sanat Gecesi’nde sahne almak üzere Başkent’e gelen sanatçı grupları, gösterdikleri performansla seyirciye büyülü bir gece yaşattı. Dünyanın dört bir yanında verdikleri konserlerle dinleyenleri kendilerine hayran bırakan Şef Aleksandr Sladkovski yönetimindeki Tataristan Devlet Senfoni Orkestrası, Tataristan ile ilgili fotoğraf slaytları eşliğinde muhteşem bir konser gerçekleştirdi. Birbirinden renkli kıyafetleriyle Tataristan Devlet Folklor Müzik Topluluğu ile ünü Tataristan sınırlarını aşmış olan Kazan Dans Topluluğu ise renkli ve hareketli Tatar ve Rus dans gösterileri ile seyircileri kendilerine hayran bıraktı. Dünya çapında bir sanatçı olan ve genç yetenekler arasında gösterilen balet Koya Okava’nın orkestra eşliğindeki sergilediği bale gösterisi de ilgi ile seyredildi.

Rusya Federasyonu’nda gerçekleştirilen Genç Sesler Yarışması birincisi 14 yaşındaki Saida Muhamedzenova sesi ile alkışları üzerine çekerken, sahnede yerini alan akordeon virtüözü Almaz Ahmedzanov ise müziğiyle geceye renk kattı. Genç yeteneklerin yanı sıra bu özel gecede Tataristan’ın tanınmış opera sanatçıları, Tatar halk müziğinin güçlü sesleri, geçen yıl Kazan’da gerçekleştirilen Türkvizyon Şarkı Yarışması ikincisi Aydar Süleymanov da sahne aldı. Gecenin sonunda sahne alan sanatçılar hep bir ağızdan ünlü ‘Hey Ana Dilim’ şarkısını seslendirdiler.

Karşılıklı hediyeler verilmesinin ardından gece sona erdi. Sanat Gecesi öncesi açılan “Tataristan Fotoğraf ve El Sanatları Sergisi”ni ise Başkentliler bir hafta boyunca gezebilecek.