2

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Bosna-Hersek Yerel Yönetimler Toplantısı ve Yerel Yöneticilerle ikili temaslar programı 9-10 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.

10 Nisan 2015- Cuma günü, Travnik Belediyesi’nin ev sahipliğinde “TDBB Bosna-Hersek Yerel Yönetimler Toplantısı” gerçekleşti. Toplantıya Bosna-Hersek’in çeşitli bölgelerinden TDBB üyesi 10 (Doboj, Doboj-Istok, Gorazde, Ilijas, Konjic, Novi-Grad Sarajevo, Olovo, Travnik, Visoko, Vukosavlje) ve henüz üye olmayan 8 (Bugojno, Doboj-Jug, Donji Vakuf, Gornji Vakuf, Jajce, Novi Travnik, Tesanj, Vitez) Belediyenin Belediye Başkanları yanısıra, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile Bosna-Hersek Federasyonu Şehirler ve Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Vesna Travlijanin katıldı.

Toplantı ev sahibi Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric’in açılış konuşmasının ardından, TDBB tanıtımı ve faaliyetlerini içeren Boşnakça sunum ile devam etti. Sunumun ardından TDBB Genel Sekreteri katılımcı belediye başkanlarının Birlik ve çalışmaları ile ilgili sorularını yanıtladı. Toplantıda, Şubat ayında İstanbul ve Konya’da gerçekleştirilen Balkan Belediyeleri Tecrübe Paylaşımı Programının sonuçları değerlendirildi ve önümüzdeki dönemde yapılabilecek çalışmalar konusunda fikir alış verişinde bulunuldu. Türk ve Boşnak ulusal basın kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantının sonunda Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric, Bosna-Hersek Federasyonu Şehirler ve Belediyeler Birliği Direktörü Vesna Travlijanin, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyeti Entitesi’nden Doboj Belediye Başkanı Obren Petroviç basın açıklaması yaptılar. Katılımcılar öğle yemeğinin ardından Travnik Şehir turuna katıldılar.

Bosna-Hersek Ziyareti kapsamında 9 Nisan 2015 tarihinde de çeşitli ziyaretler ve temaslar gerçekleştirildi. Bu çerçevede ilk ziyaret, Bosna-Hersek Federasyonu Şehirler ve Belediyeler Birliği’ne yapıldı. Görüşmede TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Bosna-Hersek Federasyonu Şehirler ve Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Vesna Travlijanin ile Birlik faaliyetleri, üyelik çalışmaları, işbirliği potansiyelleri ve olası projeler üzerinde görüşme yaptı. Bosna-Hersek’teki 15 üye belediye ile yakın ilişkiler içinde olduklarını, bu sayıyı arttırmak istediklerini ve bu konuda Bosna-Hersek Federasyonu Şehirler ve Belediyeler Birliği ile birlikte çalışmak istediklerini belirtti. Son derece verimli geçen görüşmede Travlijanin, uluslararası işbirliğinin kendileri için de çok önemli olduğunu, kendi yönetim kurullarında TDBB ile işbirliği hususunu gündeme getireceğini ve Mayıs 2015’te gerçekleşecek olan Genel Kurul Toplantısına TDBB’yi davet edeceklerini ifade etti.

İkinci olarak Saraybosna Büyükşehir Belediyesi’ne bir nezaket ziyareti gerçekleştirildi. Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Ivo Komsic ile görüşen TDBB Genel Sekreteri, Birlik ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, Başkent ve Büyükşehirlerle çalışmaya verilen önemi vurguladı. Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Komsic ise yerel yönetimlerde uluslararası işbirliğinin çok önemli olduğunu, Saraybosna’nın Türkiye’den kardeş şehirleri olan Ankara, Bursa, İstanbul ve Konya ile yakın ilişkilerinin olduğunu, geçtiğimiz sene Bosna-Hersek’te gerçekleşen sel felaketi sırasında Türkiye’deki pek çok belediyenin konuyla yakından ilgilendiğini belirtti. Komsic ayrıca, belediyeciliği ve yerel yönetimlerin özerk alanlarını önemsediğini, Türkiye’deki yerel yönetimlerin son zamanlarda oldukça güçlendiğini, TDBB’nin Balkanlardaki üyelik faaliyetlerini desteklediğini, ancak Birliğin isminin bazı çevrelerde tartışmalara konu olabildiğini sözlerine ekledi.

Sıradaki durak ise Yunus Emre Enstitüsü, Saraybosna Türk Kültür Merkezi oldu. Burada Merkez Müdürü Mehmet Akif Yaman ile görüşen Solak, Enstitünün Bosna-Hersek faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı ve TDBB’nin desteklediği “Türkçe Okuma Seti” ve “Seçmeli Türkçe Sınıflarının Onarımı” Projeleri konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Aynı gün, Saraybosna’nın merkez ilçesi Novi-Grad Belediyesi ziyaret edildi. Belediye Başkanı Semir Efendic’in daveti üzerine gerçekleşen görüşmede, Avrupa Yerel Yönetimler Konseyine üye olan Novi-Grad Belediye Başkanı Efendic, Konsey’deki Türk temsilcilerle iyi ilişkileri olduğunu ve TDBB’nin faaliyetlerine belediye olarak oldukça ilgili duyduklarını belirtti. Şubat ayında TDBB’nin Balkan Belediye Başkanlarına yönelik olarak düzenlediği programa katıldığını ve fazlasıyla istifade ettiğini ifade eden Efendic, TDBB Staj Uygulaması ve Meslek Edindirme Kursları konularında detaylı bilgi aldı.

Programın beşinci durağı Türkiye Cumhuriyeti Bosna-Hersek Büyükelçiliği oldu. Burada Büyükelçi Cihad Erginay ile görüşen Solak, Birlik hakkında bilgi vererek Büyükelçi Erginay’dan ülkenin dinamikleri ve ülkeye yönelik gerçekleştirilebilecek projeler konusunda bilgi aldı. Büyükelçi Erginay, Şubat programının ülke basınında geniş olarak yer aldığını belirterek, somut projelerle ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değindi

İlk günün son ziyareti BİGMEV (Bosna Hersek İle İlişkileri Geliştirme Vakfı) Saraybosna Merkezi’ne gerçekleştirildi. Burada, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir Izetbegoviç’in Danışmanı, Bosna-Hersek Bursa Fahri Konsolosu ve BİGMEV Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Çilek ile samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Bosna-Hersek ile Türkiye arasındaki işbirliği potansiyelleri ve ortak yürütülebilecek projeler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.