2

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğiyle, Moğolistan’daki TDBB üyesi belediyelere yönelik olarak 11-17 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenlediği “Trafik/Ulaşım Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Uygulamaları” konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı programı tamamlandı.

Moğolistan’dan gelen 20 kişilik heyette, 15 ayrı kentin belediye başkanı, valisi, belediye meclis başkanı ve daire başkanı düzeyinde yerel yöneticileri ve Moğolistan Belediyeler Birliği Genel Sekreteri yer aldı. Program, 13 Nisan Pazartesi günü Birlik Merkezindeki açılış oturumuyla başladı. Açılışa, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Moğolistan Yerel Yönetimler Birliği Genel Sekreteri Tserendulam Shagdarsurem, Bağcılar Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Aydın, Moğolistan Yerel Yöneticilerinden oluşan 20 kişilik heyet ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı. Konuşmaların sonrasında Sancaktepe Belediyesi ile Nalayh Belediyesi arasında Kardeş Şehir Protokolü, Başkanlar İsmail Erdem ve Lhagva-Ochir Baasan tarafından imzalandı. Törenin ardından Bağcılar Belediyesini ziyaret eden heyet, belediyenin Kentsel Dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ardından İETT Genel Müdürlüğünde Toplu Taşımada Çevreci Uygulamalar konusunda bilgi aldı.

Programın ikinci gününde ise heyet İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri İSBAK A.Ş.’nin Akıllı Ulaşım Sistemleri ve KİPTAŞ’ın Kentsel Dönüşüm uygulamaları konusundaki sunumlarını izledi ve saha gezileri yaptı.

Ankara Büyükşehir, Keçiören ve Altındağ Belediyeleri Tecrübelerini Paylaştı

15-16 Nisan tarihlerinde Ankara’da devam eden program çerçevesinde, heyet, ilk olarak EGO Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek Akıllı Ulaşım Sistemleri konusunda bilgi aldı. Ardından Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen saha gezisinde, heyet, Keçiören Belediyesi’ndeki Kentsel Dönüşüm uygulamalarını yerinde inceleme fırsatı buldu. Akşam ise Keçiören Belediyesi ev sahipliğindeki “Kardeş Belediyeler Buluşması” büyük bir coşkuyla, samimi bir ortamda gerçekleşti. Buluşmaya Moğolistan’ın Türkiye’deki kardeş belediyeleri katıldı. Ev sahibi Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın yanı sıra Çankaya, Gaziantep Büyükşehir ve Sincan Belediyelerinden yöneticiler de buluşmaya katıldılar. TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın açılış konuşmasının ardından Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak katılımcıları selamladı ve kardeş şehir ilişkilerine gösterdikleri özeni ifade etti. Buluşmada bir araya gelen kardeş belediye yöneticileri, gelecekteki işbirliği alanlarına yönelik görüşmeler yaptılar, birbirlerine hediye takdim ettiler. Kardeş Belediyeler Buluşması, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve Sainshand Belediye Başkanı Batbayar Batsukh arasında Kardeş Şehir Protokolünün imzalanması ve Katılım Sertifikalarının takdiminin ardından sona erdi.

Ankara’daki ikinci günde ise Altındağ Belediyesini ziyaret eden Moğolistanlı Yerel Yöneticiler, Belediye Başkan Yardımcısı Saim Parlak tarafından yapılan belediyenin kentsel dönüşüm faaliyetleri ile ilgili sunumu izledikten sonra, kentsel dönüşüm alanlarını teknik ekiple birlikte gezerek incelemelerde bulundu.

Programın son gününde ise İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünü ziyaret eden heyet, Bilgi Teknolojileri Şube Müdürlüğü MOBESE Merkezi yetkililerinden asayiş ve trafik güvenliği konusunda bilgi aldılar.

Programa Moğolistan’ın Ulanbatur, Arkhangai, Bayan-Ulgii, Chingeltei, Choibalsan, Darkhan, Dundgobi, Erdenet, Hutul, Khentii, Mangalgobi, Nalaikh, Orkhon Soum, Sainshand, Shariin-Gol belediyelerinden yöneticiler katıldı.