kapanış

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin, Tataristan Belediyeler Birliği işbirliğiyle 15-21 Mart 2015 tarihleri arasında Tataristan Belediyelerine yönelik olarak düzenlediği “Yerel Kalkınmada Organize Sanayi Bölgeleri & Park, Bahçe ve Yeşil Alan Yönetimi” konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşım programı tamamlandı.

Bir hafta süresince İstanbul ve Kocaeli’de gerçekleştirilen programa Tataristan Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Natalya Tarkayeva başkanlığında Tataristan Yerel Yöneticilerinden oluşan 20 kişilik heyet katıldı.

Birlik Merkezinde 16 Mart Pazartesi günü yapılan açılış töreni sonrasında Heyet, Topkapı Kültür Parkı, 1453 Müzesi, Abdullah Tukay Anıtı ve Miniatürk’ü ziyaret ettikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Proje Çadırına giderek İBB’nin gerçekleştirdiği çalışmalar ve planladığı yeni projeler hakkında bilgi aldı. Yerel kalkınmada belediyelerin üstlendiği önemli rol ve 2015 yılının Tataristan’da Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Yılı ilan edildiği göz önünde bulundurularak hazırlanan “Organize Sanayi Bölgeleri ve Yeşil Alan Yönetimi” konulu program kapsamında Heyet, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gebze Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Marmara Bölgesinde bulunan Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) çalışmaları hakkında bilgi alarak, gerçekleştirilen uygulamaları yerinde gördü.

Ayrıca Tataristan’dan ülkemize gelen Belediye Başkanları ile Türkiye’deki Kardeş Şehirlerinin Belediye Başkanları ve Tataristan’da yatırımlı bulunan çeşitli özel sektör temsilcileri 17 Mart Salı akşamı TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ev sahipliğinde “Kardeş Şehirler Buluşması” konseptiyle gerçekleştirilen akşam yemeğinde bir araya geldi.

Bilgi ve Tecrübe Paylaşım programı kapsamında İstanbul’da bulunan Tataristan Heyeti, 19 Mart akşamı TDBB ve TÜRKSOY işbirliğiyle Zeytinburnu Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk Dünyası Nevruz Konserine de katıldı.

Yoğun geçen program, 20 Mart 2015 Cuma akşamı, TDBB Başkan Yardımcısı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen kapanış yemeği ve Katılım Sertifikalarının takdimi ile sona erdi.

Programa, Tataristan Ekonomi Bakan Yardımcısı Natalya Tarkayeva, Tataristan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetimler Bilgi ve Analiz Dairesi Başkanı Timur Ahmetvaleyev ve Tataristan Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Aleksandr Barışev’in yanısıra, Kazan, Sarmanova, Naberejnie Çelni, Aznakayevo, Alkeyevo, Almetyevsk, Arsk, Bavlı, Bugulma, Buinsk, Yelabuga, Zainsk, Zelenodolsk, Kamsko-Ustyinsk, Kukmorsk, Leninogorsk, Nijnekamsk Belediyeleri İcra Komitesi Başkanları katıldı.

Program için tıklayınız

Program fotoğrafları için tıklayınız

Tarih : 21.03.2015