Türk Dünyası Nevruz

Baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve TÜRKSOY işbirliğiyle, 19 Mart 2015 Perşembe akşamı Zeytinburnu Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “Türk Dünyası Nevruz Konseriyle” kutlandı.

2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, 21 Mart’ı “Dünya Nevruz Bayramı” olarak ilan etmesi üzerine resmiyet kazanan 3.000 yıllık geçmişe sahip Nevruz Bayramının kutlandığı programa, Tataristan Ekonomi Bakan Yardımcısı Natalya Tarkayeva, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda, Kazakistan Halk Sanatçısı Kunsulu Türikpen ve Kırgızistan Halk Sanatçısı Almaz Aljanov’un seslendirdikleri ezgilerle Tük Dünyası esintilerini ülkemize taşıdı. Konserde ayrıca Balkarya Devlet Halk Dansları Topluluğu, Kırgızistan Akak Müzik Grubu, Kırgızistan Jaş Kiyal Halk Dansları Topluluğu muhteşem danslarıyla beğeni toplarken, Tataristan Halk Dansları Topluluğunun sergilediği Sohbet ve Çeşme isimli gösteriler de izleyicilerden büyük alkış aldı.

Programa, Tataristan Yerel Yönetim Temsilcileri de Katıldı

TDBB’nin düzenlediği Tataristan Belediyeleri Bilgi ve Tecrübe Paylaşım programı kapsamında İstanbul’da bulunan Tataristan Ekonomi Bakan Yardımcısı Natalya Tarkayeva başkanlığındaki 20 kişilik Yerel Yönetim heyetinin de katıldığı Türk Dünyası Nevruz Konseri, Nevruz geleneklerinden olan “Semen” takdimiyle sona erdi.

Program fotoğrafları için tıklayınız

Tarih : 19.03.2015