20150306172152

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğiyle, Balkan ülkelerinde bulunan üye belediyelerine yönelik olarak düzenlediği “Atık Yönetimi/Geri Dönüşüm ve Meslek Edindirme Uygulamaları” konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı programı tamamlandı.

Birlik Merkezinde 23 Şubat 2015 Pazartesi günü yapılan Açılış Oturumuna, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova ve Makedonya’dan gelen Birlik üyesi 30’a yakın belediye başkanı,TDBB Başkanvekili, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı. Programda, açılış ve selamlama konuşmalarının ardından, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun İŞKUR’un işleyişi ve yerel yönetimlerle gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi verdi ve Birliğe yeni üye olan Bosna-Hersek’ten Doboj, Doboj-Istok, Novi Grad Sarajevo, Stari Grad Sarajevo, Travnik, Visoko, Vukoslavje, Fojnica Belediyelerine, Bulgaristan’ın Glavinitsa Belediyesine ve Karadağ’ın Rozaje Belediyesine üyelik beratları takdim edildi.

İSMEK ve ÜSİM’in Meslek Edindirme ve İstihdam Çalışmaları İncelendi

Programın ikinci günde Heyet, İSMEK (İBB Meslek Edindirme Kursları) ve ÜSİM (Üsküdar İstihdam Merkezi)’in çalışmaları hakkında bilgi aldı. Akşam yemeğinde ise, Üsküdar Belediyesi ev sahipliğinde “Kardeş Belediyeler Buluşması” gerçekleştirildi. Buluşmaya, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in yanı sıra, Balkanlarda kardeş şehir ilişkisi bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ve Kartal Belediyesi Meclis Başkanı Ali Ekber Şahin’in de aralarında bulunduğu Belediye temsilcileri katılarak kardeş şehir yöneticileri ile görüş alış verişinde bulundu.

Programın İkinci Kısmı Konya’da Gerçekleştirildi

Heyet, programın üçüncü gününde Konya’ya giderek Selçuklu Belediyesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin atık yönetimi ve meslek edindirme çalışmalarını yerinde inceledi. Konya programında, Konya Büyük Şehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesinde yapılan atık yönetimi ve meslek edindirme konulu sunumların yanında, heyet uzman rehber eşliğinde tarih ve maneviyat dolu bir Konya gezisi de gerçekleştirdi. Konya’da ayrıca, “Kardeş Belediyeler Buluşması”nın ikincisi gerçekleştirildi. Selçuklu Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kardeş Belediyeler yemeğine, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Balkan Belediye Başkanlarının yanı sıra, Kırşehir ve Sincan’ın Belediye Başkan Yardımcıları, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ercan Uslu, Makedonya Fahri Konsolosu Ahmet Ziya Gündüz, Konya Büyükşehir Dış İlişkiler Daire Başkanı Selim Yücel Güleç, Selçuklu Belediyesi başkan yardımcıları ve birim müdürleri katıldı.

Konya’da gerçekleştirilen yoğun program sonrasında İstanbul’a dönen Heyet, programın son gününde İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İSTAÇ’ın Kemerburgaz’da bulunan Odayeri Tesislerinde gerçekleştirilen sunuma katılarak İBB’nin, Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Başkanlara Katılım Sertifikaları Takdim Edildi

Balkan Ülkeleri Üye Belediye Başkanlarına yönelik olarak, “Atık Yönetimi/Geri Dönüşüm ve Meslek Edindirme Uygulamaları” içeriğiyle bir hafta süren Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı, 27 Şubat 2015 Cuma akşam yemeğinde, Bayrampaşa Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Sertifika Töreniyle sona erdi. Belediye Başkanlarının Katılım Sertifikaları, TDBB Yönetim Kurulu üyesi, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Bahçelievler Belediyesi Başkan Yardımcısı Hikmet Tekir ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak tarafından takdim edildi.

Programa, Bosna-Hersek’ten: Obren Petroviç (Doboj Belediye Başkanı), Kemal Bratic (Doboj-İstok Belediye Başkanı), Salkan Merdzanic (Fojnıca Belediye Başkanı), Muhamed Ramovic (Gorazde Belediye Başkanı), Akif Fazlic (İlijas Belediye Başkanı), Semir Efendic (Novi Grad Sarajevo Belediye Başkanı), Demal Memagic (Olovo Belediye Başkanı), İbrahim Hadzibajrıc (Stari Grad Belediye Başkanı), Admır Hadziemric (Travnik Belediye Başkanı), Amra Babic (Visoko Belediye Başkanı), Elvir Hadziomeroviç (Vukosavlje Belediye Başkanı); Bulgaristan’dan: Taner Mehmed Ali (Antonova Belediye Başkanı), Sezgin Hasanov Syuleymanov (Antonova Belediye Başkan Danışmanı), Hyusein Mutalip Hamdı (Glavinitsa Belediye Başkanı), Ali Redzhep Durmush (Glavınıtsa Belediye Başkan Danışmanı), Bilyal Rashid Bilyal (Mineralni Bani Belediye Başkan Danışmanı), Bayramali Halil Redzhep (Mineralni Bani Belediye Başkan Danışmanı), Karadağ’dan: Mirsad Azemovic (Rozaje Belediye Başkan Yardımcısı); Kosova’dan: Salim Jenuzi (Dragaş Belediye Başkanı), Ramadan Muja (Prizren Belediye Başkanı); Makedonya’dan: Nevzat Bejta (Gostivar Belediye Başkanı), Ibrahimi Sevganija (Dolneni Belediyesi Genel Sekreteri), Ruzhdi Ljata (Ohrid Debar Belediye Başkanı), Azem Sadiki (Studeniçan Belediye Başkanı), Bajram Kadrija (Vrapcişte Belediye Başkanı) katıldı.

Tarih : 28.02.2015