1

Bolu Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Uluslararası Köroğlu Festivali’nin ikincisi, 26-28 Eylül 2014 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı), Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Bolu Valiliği ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Türk dünyasının ortak kahramanı ve Bolu’nun sembolü olarak nitelendirilen “Köroğlu” adına düzenlenen etkinlik, 26 Eylül 2014 Cuma günü festival ateşinin yakılması ve kortej yürüyüşü ile başladı.

Köroğlu İçin Sempozyum, Kompozisyon Yarışması ve Sergi Düzenlendi

Festival kapsamında, Türk Dünyası için ortak değer taşıyan Köroğlu Sempozyumu düzenlendi ve ‘Köroğlu’ temalı bir sergi açıldı. Köroğlu temasıyla düzenlenen liseler arası kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler için yapılan ödül töreninin yanı sıra, Mehter Takımı gösterileri, çocuk şovları, aşık atışmaları, konserler ve bir çok etkinlik yapıldı.

Yurtiçinden ve Türk Cumhuriyetlerinden etkinliğe katılan birçok misafirin yanı sıra, Kırgızistan, K.K.T.C, Türkmenistan, Yakutistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Özbekistan’dan gelen folklor grupları da gösterileriyle festivale renk kattı.
Türk Dünyasını bir araya getirmek amacıyla düzenlenen festival 28 Eylül’de konserler ve halk oyunları gösterileri ile son buldu.

Tarih : 30.09.2014