1

Yunus Emre Enstitüsü ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen ve bu yıl 72 farklı ülkeden 315 öğrencinin katıldığı Türkçe Yaz Okulu, düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de destek verdiği tören Hidiv Kasrı’nda  gerçekleştirildi. Törene  Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi’nin yanı sıra, TDBB Başkan Vekili, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, TDBB Genel Sekreteri Dr.Fahri Solak, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Mehmet  Köse, Öğretim Üyeleri , Türkçe Yaz okulu öğrencileri ve davetliler katıldı.

Programda, Kazakistan Devlet Sanatçısı Zagipa milli çalgıları Dombra ile ezgiler seslendirirken Türkçe öğrenen  öğrenciler birbirinden farklı Türkçe şarkılar ve şiirlerle geceye renk kattı.

5 Hafta Süren Program 13 Farklı İlde Gerçekleştirildi

Aydın, Bursa, Samsun, Trabzon, Bolu, Edirne, Kayseri, Eskişehir, Gaziantep, Konya, Sakarya, Nevşehir ve Pamukkale olmak üzere Türkiye’nin 13 farklı iline dağılan Türkçe Yaz Okulu öğrencileri 5 hafta süreyle Türkçe Öğretim Merkezlerinde Türkçe eğitimi aldı. Eğitimin yanı sıra öğrenciler bulundukları şehrin ve yörenin kültürü ile doğa güzelliklerini tanıma amaçlı gezi programlarına katılarak; düğün, festival, el sanatları yapımı gibi etkinliklerle kültürü yaşayarak öğrenme fırsatı buldu.

Programının son bölümünde Türkçe Yaz Okulu öğrencileri nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış, imparatorluklara başkent olmuş İstanbul’da buluşarak Topkapı Sarayından Ayasofya’ya ve Sultanahmet Camisine kadar birçok önemli mekânı ziyaret etti.

Tarih : 27.08.2014