1

Türk dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Kırgızistan Cumhuriyeti’nin başkenti Bişkek arasında imzalanan kardeş şehir protokolü ile Samsun’un 12. kardeş şehri Kırgızistan’dan oldu…

Samsun Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda 1 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen törende Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’in Büyükşehir Belediye Başkanı ve TDBB Eş Başkanı İsa Ömürkulov kardeşlik protokolünü imzaladı.

İmza töreni öncesinde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bişkek Belediye Başkanı İsa Ömürkulov’u Samsun’da misafir etmekten duyduğum mutluluğu ifade ederek, imzalanacak protokolü çok önemsediklerini belirtti. Yılmaz ” Kırgızistan heyeti ile birlikte gelen değerli meslektaşım Lenin Belediye Başkanı da İlkadım Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalayacaktır” dedi.

Bu tür kardeşlik anlaşmalarıyla Samsun’u bir dünya kenti haline getirmek istediklerini de ifade eden Yılmaz,  Orta Asya’nın ata yurdumuz olduğunu ve Orta Asya’dan bir kardeş şehir ilişkisi kurmanın bu açıdan çok anlamlı olduğunu sözlerine ekledi. Bu anlaşma ile Samsun ile Bişkek  arasında bir fark kalmadığını da belirten Yılmaz, gelecekte iş, kültür, sosyal hayat ve yerel yönetimler alanlarında ilişkilerinin gelişeceğini söyledi.

Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı Ömürkulov da, Başkan Yılmaz’ teşekkür ederek başladığı konuşmasında, bu anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek  “Bizim atalarımız, dinimiz, tarihimiz, kültürümüz birdir, biz bir bütünüz” dedi.

Bu kardeşliğimizi bir kez daha resmileştirmek için buradayız diyen Ömürkulov, “Ortak problemlemimiz olan şehir planlaması, insanlara hizmet edecek her türlü işlerin hızla yürütülmesi için  Sayın Başkanımızın önerileri ve problemlerin çözüm yöntemleri  bizim için çok önemlidir. Samsun’la özellikle lojistik anlamda bir işbirliğinin hızla kurularak geliştirilmesini çok arzu ediyoruz” dedi.

İmzaların atılmasından sonra Bişkek Belediye Başkanı Ömürkulov başkan Yılmaz’a Kırgızistan’ın geleneksel giysisi ve kalpağını giydirerek, “Sayın Başkan artık bir Kırgız oldu” dedi.

Daha sonra Kırgızistan’dan gelen heyette bulunan ve Bişkek’teki 4 alt kademe belediyesinden birisi olan Lenin Belediyesi’nin Belediye Başkanı Yrsbek Maatkabylov ve beraberindekiler  kardeş şehir protokolü imzalamak için İlkadım Belediyesi’ne geçti.

Samsun’dan sonra İstanbul’a gelen heyet, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt ile bir araya gelerek Kırgızistan’da devam eden projeler ve yapılması planlanan uzman personel eğitimi hakkında görüştü.

Tarih : 05.11.2013