1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin Yönetim Kurulu Toplantısı, Mersin Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, 28 Ocak 2015 tarihinde yapıldı.

Toplantıda Birliğin 2014 Yılında gerçekleştirdiği faaliyetlerin değerlendirilmesi yanında, 2015 yılı planlaması ve yeni üyelik başvuruları gibi konular müzakere edilerek karara bağlandı.

Toplantı, Birliğin 2014 Yılı çalışmaları ile ilgili bilgi sunumu ile başladı. 2014 yılında TDBB, üyelerinin bulunduğu 9 farklı ülkeden 49 uzmanın katıldığı “Bilgi Teknolojileri ve E-Belediyecilik”, “Afet Yönetimi ve Risk Planlaması”, “Geri Dönüşüm Uygulamaları ve Yeşil Alan Yönetimi” konularını içeren uzman eğitimi programları; 30 Belediye Başkanının katıldığı “Belediye İştirakleri ve Kentsel Dönüşüm”, “Su Yönetimi” konularını içeren Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programları; kurum personeli ile çeşitli belediyelerden ilgili birim çalışanlarının katıldığı “Proje Döngüsü Yönetimi”, “İlkyardım Eğitimi” ve “Yangın Güvenliği” gibi konularda hizmet içi eğitim programları düzenleyerek yerel yönetimler alnında Türkiye’nin sahip olduğu birikimi üyelerine aktardı.

Eğitim çalışmaları yanında TDBB, İstanbul’da yoğun katılımla gerçekleştirilen, “Doğumunun 100. Yılında Rahmankul Han’ı anma programı, kardeş coğrafyalarda gerçekleştirilen kardeşlik iftarları ve Başkonsolosluklar arası futbol turnuvası gibi kültürel etkinlikler düzenlerken, KKTC Hala Sultan Eğitim Kompleksi, Bişkek Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı, Uluslararası Balkan Konferansı, Dünya Akıllı Kentler Zirvesi, Bolu Köroğlu Festivali, Nevruz Etkinlikleri ve Ülkeler Arası Yasaların Uyumlaştırılması Çalıştayı, Türk Dünyası Konserleri gibi çok sayıda büyük organizasyonu destekleyerek, ülkeler arası bağların güçlenmesine katkı sağladı.

Yıl içerisinde Romanya, Kazakistan, Azerbaycan, Tataristan, Tacikistan, Moldova ile birçok ülke Başkonsolosluğu ve yerel yönetimlerle gerçekleştirdiği resmi temaslar ve ziyaretlerinin sayısı 20’ye ulaşan Birlik, Kültür Başkentliği Devir Teslim Töreni, Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Konferansı ve Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması gibi 13 uluslararası etkinlikte Türk Dünyasındaki üye belediyelerini temsil etti.

Yaptığı her çalışmada Türk Dünyasına faydalı olmayı amaçlayan Birlik, yine bu doğrultuda hazırlanan “Değişen dünyada Yerel Yönetimlerin Modernizasyonu Sempozyum Bildirileri Kitabı”, “Hicrete Uzanan Yol; Pamir Kırgızları”, “Rahmankul Han ve Dönemi” ve “Türk Dünyası” gibi önemli eserleri yayın hayatına kazandırdı.

Türk Dünyasına hizmetle geçen 2014 yılında gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ile Birliğin, Yönetim Kurulu, Yürütme Kurulu, Denetim Kurulu ve Yüksek Danışma Kurulu yeni üyelerle zenginleştirilirken, Birliğin yeni tüzüğü de aynı toplantıda kabul edildi.

TDBB 2015 Yılı Gündemi Yoğun

2015 yılının ilk Yönetim Kurulu Toplantısı olan Mersin Toplantısında, bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikler hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu. Bu çerçevede, Şubat ayında Balkan Belediye Başkanları ve Mart ayında Tataristan Belediye Başkanları Heyetlerinin Türkiye Programları, Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı dolayısıyla Birliğin gerçekleştirmeyi planladığı etkinlikler, Türk Dünyasına yönelik Yaz Gençlik Kampı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesi planlanan “Kadın Belediye Başkanları Zirvesi”, Esenler Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesi planlanan “Türk Dünyası Ninni Festivali”, Kul Hoca Ahmet Yesevi Vakfı işbirliğinde Kazakistan’da yapılması planlanan Kültür Merkezi Projesi, hazırlıkları tamamlanan “TDBB Kardeş Şehir Uygulama Esasları” çalışmasının yürürlüğü için ilgili kurumlarla çalışma yürütülmesi, yeni kardeş şehir taleplerinin karşılanması, yurtdışı davetlerinin değerlendirilmesi, yıl içinde basılacak yeni Birlik yayınları, ulusal ve uluslararası forum, sempozyum ve konferans etkinlikleri gibi birçok konu görüşüldü.

Birlik Yönetimine Türk Dünyasından İki Yeni Eşbaşkan

Toplantıda, Tataristan ve Kazakistan ile işbirliğinin arttırılması ve yerel yönetimler alanında bağların güçlenmesi için Nijnekamsk (Tataristan) Belediye Başkanı Aydar Metşin ve Kızılorda (Kazakistan) Valisi Kırımbek Köşerbaev TDBB Eşbaşkanlığına seçildi.

Yurtiçi ve Yurtdışından 13 Yeni Üyelik Başvurusu Kabul Edildi

Ayrıca Birliğe üyelik başvurusunda bulunan, Konya Büyükşehir Belediyesi, Hacılar (Kayseri) Belediyesi, Akdeniz Belediyeler Birliği, Aral (Kazakistan) Belediyesi, Romanya Mecidiye ve Valu Lui Traian Belediyeleri ile Bosna Hersek’ten Travnik, Novi Grad Sarajevo, Doboj, Stari Grad Sarajevo, Vukosavlje, Fojnica ve Visoko Belediyelerinin üyelik müracaatları kabul edildi.

TDBB, “Kardeşliğin gücü ile kültür ve medeniyet coğrafyamızda geleceğin müreffeh şehirlerini inşa ederek, üye şehirlerde üretilen değerleri insanlığın hizmetine sunmak” misyonuyla 2015 yılı faaliyet takvimini netleştirerek bu yılki çalışmalarına başladı.

Birlik Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığındaki toplantıya, TDBB Başkan Yardımcısı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, TDBB Eşbaşkanları Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Başkanı Naken Kasiev, Azerbaycan Adalet Bakanlığı, Belediyelerle İş Merkezi Başkanı Mehdi Selimzade ve KKTC Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ile Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu katıldı.

Tarih : 29.01.2015