1

Türk dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, TİKA işbirliğiyle 07- 13 Aralık 2014 tarihleri arasında, 7 farklı ülkeden yöneticilerin katılımı ile İstanbul’da düzenlenen, “Yerel Yönetimlerde Bilgi Teknolojileri ve E-Belediyecilik Uygulamaları” konulu Eğitim Programı tamamlandı.
Bir hafta süren programa, Azerbaycan, Bosna Hersek, Karadağ, Kırgızistan, Moldova, Moğolistan ve Tataristan’daki TDBB üyesi belediyelerden 13 Bilgi İşlem yetkilisi katıldı.
Programın ilk gününde İstanbul’da kültür turu yapan katılımcılar, daha sonra İBB tanıtım ve bilgilendirme merkezine giderek İstanbul’da hayata geçirilen büyük projeleri inceleme fırsatı buldu.
İzleyen günlerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İştirak şirketi olan BELBİM A.Ş.’de başlayan eğitim programında, İstanbul’da uygulanan Elektronik Ücret Toplama Sistemleri, GPS ile gerçekleştirilen AKYOLBİL Sistemi, Akıllı Bilet (AKBİL) Uygulaması ve İleri Mobil Sistemlerin işleyişiyle ilgili bilgi alan katılımcılar, buradaki eğitimin ardından İSBAK A.Ş.’ye geçerek, İstanbul Tünelleri SCADA sistemi, Akıllı Ulaşım ve Akıllı Aydınlatma Sistemleri gibi birçok çalışmayı inceleme imkanı buldu.
Heyet, Dünya Akıllı Şehirler III. Zirvesine de Katıldı
Heyet program kapsamında, 10-11 Aralık tarihlerinde İstanbul’da yapılan ve TDBB’nin de destekleyen kurumlar arasında yer aldığı, Dünya Akıllı Şehirler III. Zirvesi (WICS 2014)’nde oturumlara da katıldı. Zirvede gerçekleşen Akıllı Şehirlerin Gelişimi, Akıllı Bina ve Ev Sistemleri, Coğrafi Kent Bilgi sistemleri, Büyük Datalar ve Veri Bulutları, Akıllı Şehirlerde Mobil Uygulamalar, Akıllı Şehirlerde Sosyal Medya, Akıllı Şehirlerin Gelişimi, Akıllı Su ve Atık Yönetimi, Şehirlerde enerji verimliliği oturumlarına ve İstanbul Akıllı Şehir Paneline katılan Heyet, elektronik sistemlerin yerel yönetimlerde kullanılma biçimleri hakkında birçok sunumu dinleme imkanı buldu.
Program daha sonra ULAŞIM A.Ş.’nin Sinyalizasyon Sistemleri, Yolcu Bilgilendirme Sistemleri ve Akıllı Raylı Sistem Çözümleri ile İBB Bilgi İşlem Dairesinin E-belediyecilik uygulamaları konularındaki çalışmalarının incelenmesi ve Zeytinburnu Belediyesi’nin heyet için hazırladığı e-belediyecilik çalışmalarıyla ilgili sunumuyla devam etti.
Program Cuma akşamı Zeytinburnu Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Kapanış Yemeği ve Sertifika Takdim Töreniyle sona erdi.

Tarih : 12.12.2014