1

Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları 32. Dönem Daimi Konsey Toplantısında Türkmenistan’ın Merv şehri 2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu. Devir Teslim 21 Kasım’da, 2014 Kültür Başkenti Kazan’da düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kapanış Törenleri ve TÜRKSOY Kültür Bakanları Toplantısı için Kazan’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti heyeti, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov tarafından kabul edildi. Kabulde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak ve Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç da bulundu.

Tataristan Cumhuriyeti Hükümet Binası’ndaki kabulde Cumhurbaşkanı Minnihanov, “Tüm çabamız ülkelerimiz arasındaki işbirliğini arttırmak ve zengin kültürel mirasımızı koruyarak gelecek kuşaklara aktarmaktır. Şehrimiz, Astana ve Eskişehir’in ardından Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanına sahip olan üçüncü şehir oldu. Farklı inanç sahibi insanların bir arada huzur içerisinde yaşadığı Tataristan’a bu özel unvan çok yakıştı. Bizler bu yıla çok önem verdik ve gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle de bu önemi gösterdiğimize inanıyorum. Kültürel alandaki işbirliğimiz farklı alanlarda da her geçen gün artıyor. Yıl boyu yüzlerce bilim insanını ve sanatçıyı Kazan’da ağırlamaktan dolayı çok büyük memnuniyet duyduk” dedi.

TDBB’ye Tataristan’dan Eşbaşkan

Kabulde söz alan TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Türk Dünyasının Yerel Yönetimler alanında tecrübe ve bilgi paylaşımında bulunarak güçlenmesi, kültürel birlikteliğimizin bulunduğu coğrafyalarla ilişkilerimizin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerini sürdüren Birliğimizin, Azerbaycan, Kırgızistan, Moldova ve KKTC’de Eşbaşkanlıkları bulunmaktadır. Bu çerçevede Türk Dünyasında önemli bir yere sahip olan Tataristan’dan bir belediye başkanının da, uygun görmeniz halinde TDBB Eşbaşkanı olarak görev yapmasını arzu etmekteyiz” dedi.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Minnihanov, konuyla ilgili duydukları memnuniyeti dile getirerek, gerekli çalışmaların yapılarak, belirlenecek bir Belediye Başkanının bu görev için TDBB’ye bildirileceğini belirtti.

Tataristan ziyareti kapsamında, TDBB Genel Sekreteri tarafından Tataristan Belediyeler Birliği ziyaret edilerek, Başkan Minsagit Şakirov ile işbirliği konularında görüş alış verişinde bulunuldu. Bu kapsamda, 2015 Mart ayında Tataristan’daki Belediye Başkanlarının Türkiye’ye davet edilerek bilgi ve tecrübe paylaşımı programı yapılması kararlaştırıldı.

Ayrıca, Tataristan Kültür Bakanı tarafından verilen kapanış yemeğine iştirak edildi ve Türk Dünyasının çeşitli ülkelerinden gelen temsilcilerle kurulan ikili temaslarda yerel yönetimler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi yönünde görüşmeler yapıldı.

Tarih : 28.11.2014