1

Türk dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin, Şahinbey Belediyesi ve TİKA işbirliğiyle 09- 15 Kasım 2014 tarihleri arasında Kırgız Cumhuriyeti üye belediyelerine yönelik olarak düzenlediği, “Belediye İştirakleri ve Kentsel Dönüşüm” konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı tamamlandı.

Programa, Kırgız Cumhuriyeti Yerel Yönetimler Bakan Yardımcısı Sancar İkramov ve Kırgız Cumhuriyeti Başbakanlık Mahalli İdareler Genel Müdürü Cetigen Bakirov’un yanı sıra TDBB’nin Kırgızistan’da bulunan üye belediyelerinden belediye başkanları ile yerel yönetim temsilcilerinden oluşan 20 kişilik heyet katıldı.

“Kentsel Dönüşüm Zorunlu Bir İhtiyaç Haline Geldi”

Programın ilk gününde yapılan Açılış Oturumuna, Kırgız Cumhuriyeti Yerel Yönetimler Bakan Yardımcısı Sancar İkramov, Kırgız Cumhuriyeti Başbakanlık Mahalli İdareler Genel Müdürü Cetigen Bakirov ile heyette bulunan belediye başkanları ve yerel yönetim temsilcilerinin yanı sıra, TDBB Başkanvekili, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile İBB Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı Cemal Özdemir ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çelen katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın program hakkında bilgi vermesiyle başlayan Açılış Oturumunda konuşan TDBB Başkanvekili Murat Aydın, programın konusu olan kentsel dönüşümün zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğini ifade etti. “Hem hayat kalitesini arttırmak hem de afetlerde karşılaşılan sıkıntıların önüne geçmek için kentsel dönüşüm gerekli” diyen Aydın bu çalışmaların Zeytinburnu’nda on dört yıldır devam ettiğini söyledi.

Kırgızistan Heyeti adına konuşan, Kırgız Cumhuriyeti Başbakanlık Mahalli İdareler Genel Müdürü Cetigen Bakirov, bu tür programların iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini ifade ederek, “Burada gördüklerimizden, Kırgızistan’daki uygulamalarımızda yararlanacağız, Türkiye’nin gerçekleştirdiği gelişmelerden bizler de memnun oluyoruz ve örnek almaya çalışıyoruz” dedi.

İBB Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı Cemal Özdemir de yaptığı konuşmada, İBB’nin 8 sektörde 26 şirketle hizmet verdiğini ifade ederken “İştirakler halkın hayatını kolaylaştırıcı hizmetler için, halkın ihtiyaçları doğrultusunda hizmet veriyor” diyerek iştiraklerin çalışma sistemleri hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Mustafa Çelen de, Yerel Yönetimlerin finans kaynakları ile ilgili karşılaştırmalı bir sunum yaptı.

Heyet, Şahinbey’in Kentsel Dönüşüm Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Belediye İştirakleri ve Kentsel Dönüşüm içeriğiyle bir hafta devam eden program kapsamında katılımcılar, 12-13 Kasım’da Şahinbey’e giderek, Belediyenin Kentsel Dönüşüm uygulamalarını ve bu alanda yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

TDBB Yürütme Kurulu Üyesi, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Kırgız Heyet için kentsel dönüşüm ile ilgili yaptığı bilgilendirmede, kamulaştırma çalışmalarına ayrılan bütçe ve bu çalışmaların nasıl yürütüldüğüne değinerek “Kentsel dönüşüm kapsamında evi yıkılacak vatandaşlara evlerinin değerince para veya bunun yerine bizim yaptığımız evlerden teklif ettik hangisini isterlerse onu kabul ettiler. Bu sayede vatandaşlarımızın yüzde 95’i ile anlaşmaya vardık. Vatandaş memnuniyeti bizim için her zaman ön plandadır” dedi. Yapılan sunumdan sonra heyet, Başkan Tahmazoğlu eşliğinde belediyenin yaptığı projeleri gezdi.

İBB İştirakleri Bilgi ve Tecrübelerini Paylaştı

Programın İstanbul’da gerçekleştirilen kısmında ise Heyete, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İştirakler Daire Başkanlığı tarafından “Belediye İştirakleri ve Yönetimi” konusu kapsamında, şirketlerin yapısı ve işleyişi hakkında bilgi verildi. Programın devamında da, İBB’nin önemli iştiraklerinden, İstanbul’un otopark problemine akıllı otopark, Parkev, asansörlü otopark, kat otoparkları gibi önemli teknolojik çözümler getiren İSPARK A.Ş, İstanbul’da kent mobilyalarına yeni görünüm ve dizayn geliştiren İSTON A.Ş, İstanbul‘da sosyal konut anlamında önemli bir çok projeye imza atan KİPTAŞ A.Ş. ve son olarak da günde 1 milyondan fazla ekmek üreten Halk Ekmek A.Ş.ziyaret edilerek kurumların işleyişleri ve çalışmaları hakkında detaylı bilgi alındı.

Katılım Sertifikaları Takdim Edildi

Program sonunda Halk Ekmek A.Ş. ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğinde gerçekleştirilen sertifika töreninde Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Salih Bekaroğlu ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak tarafından heyete Katılım Sertifikaları takdim edildi.

Kırgızistan’dan 20 Yerel Yönetim Temsilcisi Katıldı

Yoğun içeriğiyle İstanbul ve Şahinbey’de gerçekleştirilen programda Kırgız Cumhuriyeti Yerel Yönetimler Bakan Yardımcısı Sancar İkramov, Kırgız Cumhuriyeti Başbakanlık Mahalli İdareler Genel Müdürü Cetigen Bakirov, Kızıl Kıya Belediye Başkanı Abiş Kalmurzaev, Mayluu suu Belediye Başkanı Kıyanbek Satıbaldiev, Kerben Belediye Başkanı Abdumalik Apsamatov, Balıkçı Belediye Başkanı Kubat Musaev, Çolpan-Ata Belediye Başkanı Bolat Abakırov, Talas Belediye Başkanı Anarbek Kuşubekov, Kara-Su Belediye Başkanı Zarlık Turgunbayev, Kant Belediye Başkanı Erkin Abdrahmanov, Kara-Balta Belediye Başkanı Danıyar Şabdanov, Orlavka Belediye Başkanı Jumgalbek Duşebekov, Tokmok Belediye Başkan Yardımcısı Jırgal Şamraliev, Taşkömür Belediye Başkan Yardımcısı Aynakan Temirbayeva, Kadamcay Belediyesi Daire Başkanı İnavat Mamarasulova, Sülüktü Belediyesi Sular İdaresi Başkanı Şamşiddin Kalov, Kara-Kul Belediyesi Daire Başkanı Aisha Anarbayeva, Calal Abad Ulaşım Hizmetleri Müdürü Tölönbek Bakirov, Narın Belediyesi Daire Başkanı Esantur Omuraliyev, Şopakov Belediyesi Daire Başkanı Burul Kakenova yer aldı.

Tarih : 17.11.2014