1

Türk dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) işbirliğiyle 5-8 Kasım 2014 tarihleri arasında Kıbrıslı Belediyelere yönelik olarak gerçekleştirdiği “Su Yönetimi” konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı tamamlandı.

Programa KKTC’den 20 Belediye Başkanı Katıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen program kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Belediye Başkanlarından oluşan, KTBB Başkanı, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli başkanlığındaki heyette, TDBB Eşbaşkanı, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Y.Erenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, Y. Boğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir ve KTBB Genel Sekreteri Taşer Aybar yer aldı. Heyet dört günlük program kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU)’nun çalışmalarını yerinde inceledi.

İSU Bilgi ve Tecrübelerini Anlattı

Su Yönetimi konulu programda katılımcılar İSU Abone İşleri Daire Başkanlığı’nın çalışmaları, abonelik işlemleri, borç takip ve tahsilat, kayıp kaçak tespiti ve faturalandırma gibi birçok konuda bilgi alırken, Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı’na bağlı Plaj Yolu arıtma tesisinin işleyişini yerinde inceledi. İçme Suyu ve Kanalizasyon Daire Başkanlığı’nda SCADA sisteminin işleyişi, bakım onarım işlemleri ve Barajlar ve İçme Suyu Arıtma Tesisleri hakkında da bilgi alan başkanlar Kandıra Namazgah Barajı’nı gezerek işleyiş konusundaki sorularına cevap buldu.

Başkanlara Sertifikalarını TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Takdim Etti

Program sonunda Kıbrıslı Heyet TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğine katılarak “Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı Katılım Sertifikalarını” aldı.

Törende konuşan Başkan Karaosmanoğlu “ Kıbrıs, Türk Dünyasının en güzel parçalarından biri. Bizler Kıbrıs ile can kardeşiz. Hem Türkiye hem yerel yönetimler hem de TDBB olarak her türlü desteği veriyoruz. Oranın kalkınması ve gelişmesini, çok daha ileride ve gelişmiş bir Kuzey Kıbrıs görmeyi can-ı gönülden arzuluyoruz. Kıbrıs’ın gelişmesine, kalkınmasına, oradaki insanımızın huzur içerisinde yaşamasına yönelik hepimiz elimizden ne getiriyorsa yapacağız” dedi.

KTBB Başkanı, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli de, eğitimin kendileri için çok faydalı geçtiğini belirterek, “Biz Kıbrıs’ta su yönünden çok sıkıntılıyız. Küçük bir ada ve kurak bir coğrafya. Birçok konuda yanımızda olan Türkiye, su konusunda da yardımlarını esirgemedi. Yılda 75 milyon m3, Kıbrıs ölçeğinde çok büyük su yakın bir zamanda Kıbrıs adasına ulaştırılacak. Projenin hemen hemen bütün unsurları tamamlandı. Bu su, sadece insan hayatını değil, Kıbrıs adasının coğrafyasını etkileyecek kadar önemli. Belki bitki örtüsü, belki yaban hayatı belki de iklim değişecek . O kadar önemli. Bu kadar önemli bir meselede bundan sonra suyun her damlasını koruyarak halkımıza en uygun kalite ve fiyatta ulaştırmak ve sürdürmesini sağlamak belediyeler olarak bizim görevimiz olacak. Bu konuda ihtiyacımız olan suyun nasıl yönetilecek olmasıydı. Bunun için Kocaelideyiz. Bizden tecrübelerini esirgemeyen Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü’ne Kıbrıs halkı adına çok teşekkür ederiz. İhtiyacımız olan bir zamanda gerçekten çok faydalandık ve çok iyi bilgi aldık. Bilgi ve donanımlı olarak döneceğiz” dedi.

Tarih : 09.11.2014