1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Bağcılar Belediyesinin de desteklediği, 4. Uluslararası Balkan Konferansı için Romanya’nın başkenti Bükreş’e giden Birlik Başkan Yardımcıları, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak, yerel yönetimler arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla çeşitli temaslarda bulundu.

Farklı coğrafyalardan, Balkanlar üzerine çalışma yapan bilim insanları ve araştırmacıları bir araya getirerek iş birliği ve etkileşimi arttırmak ve bölgeye farklı açılardan bakabilmek amacıyla, İstanbul Üniversitesi ile Bükreş Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Türkiye ve Romanya: Balkanlarda Tarihsel Bağlar ve Gelecekte İşbirliği” temalı “4. Uluslararası Balkan Konferansı” için Romanya’nın Başkenti Bükreş’te bulunan TDBB Heyeti, T.C. Bükreş Büyükelçiliği, T.C. Köstence Başkonsolosluğu, Bükreş Belediyesi, ayrıca Türk ve Tatar nüfusunun yoğun olarak bulunduğu Dobruca bölgesindeki Mecidiye ve Valui Lui Traian Belediyelerini ziyaret ederek, yapılabilecek ortak çalışmalar ve projelerle ilgili fikir alışverişinde bulundu.

İki Belediye TDBB’ye Üyelik Talebinde Bulundu

Görüşmeler neticesinde, Mecidiye Belediye Başkanı Marian Iordache ve  Valui Lui Traian Belediye Başkanı Florin Mitroi, TDBB’ye üyelik başvurusunda bulundu.

Romanya Müslümanları Baş Müftülüğü, Romanya Demokrat Türk Birliği, Yunus Emre Enstitüsü Köstence Kültür Merkezi, Mecidiye Kemal Atatürk Ulusal Kolejini de ziyaret eden Heyet kurumların işleyişi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Tarih : 17.10.2014