1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de düzenleyen kuruluşlar arasında yer aldığı “Türk Dünyası Şehircilik Kurultayı”, bu yıl Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştirildi.

İki yılda bir, Kaşgar’dan Endülüs’e Türk- İslam Şehirlerindeki mimari anlayışı tanıtarak Türklerin bıraktığı eserler doğrultusunda mimari açıdan bir standart oluşturmayı amaçlayan Türk Dünyası Kurultayı’nın 6.’sı, bu yıl “Kıta Aşan Projeler” temasıyla 2-5 Eylül tarihleri arasında Kırgızistan’da toplandı.

Türk Dünyası Mimarlar ve Mimarlar Mühendisler Birliği (TDMMB)’nin organize ettiği Kurultayın Açılış Oturumunda, Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı Kubanıçbek Kulmatov, Mimarlık Şehircilik ve İnşaat Ajans Başkanı Turdubek Manbetov, Türkiye’nin Kırgızistan Büyükelçisi Metin Kılıç ve Kurultay Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Cahit Turhan konuştu. Kurultaya, TDBB üyelerinden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve TDBB Genel Sekreteri Fahri solak’ın yanı sıra, Kocaeli, Ankara Keçiören, Kayseri Talas belediyelerinden heyet katıldı. Ayrıca Türk dünyasının çeşitli ülkelerinden eğitim, edebiyat, mühendislik, mimari, şehircilik, sanat ve kültür alanlarından önde gelen isimleriyle çok sayıda rektör ve bilim adamı katıldı.

TDBB Organizatörlüğünde “Kimlikli ve Kişilikli Şehirler Sergisi” ve Panel

Yeni projeler, yerel yönetimler, Türk kültürü, yükselen cumhuriyetler ile mühendislik, mimarlık ve şehircilik standartları konularında da birçok oturumun yapıldığı kurultayda TDBB, “Kimlikli ve Kişilikli Şehirler Sergisi” ve “Türk Dünyasında Yerel Yönetimler” konulu bir oturum gerçekleştirdi.

Sergiye, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Pendik Belediyesi, Keçiören Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Safranbolu Belediyesi ve Talas Belediyesi özgün projeleri ile katıldı. Sergide ayrıca, TDBB ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hazırlanan Bişkek Atatürk Parkı Yenileme Projesi de tanıtıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın Oturum Başkanlığını yaptığı “Türk Dünyasında Yerel Yönetimler” konulu oturumda, Kırgız Cumhuriyeti Yerel Yönetimler Ajansı Müsteşarı Sanjar İkramov, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Uluslararası Cengiz Aytmatov Forumu Başkan Yardımcısı Baktıgül Kalambekova ve Cengiz Orda Anıt Kompleksi Derneği Başkanı Kamçıbek Abıldiev sunum yaptılar.

Trabzon ile Bişkek Kardeş Şehir Oldu

Kurultay kapsamında Bişkek’te bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı Kubanıçbek Kulmatov tarafından, iki şehir arasında kardeş şehir protokolü de imzalandı.

Tarih : 09.09.2014