1

Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’in Büyükşehir Belediye Başkanı Kubanıçbek Kulmatov ve beraberindeki heyet Türkiye’deki temasları  kapsamında Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni (TDBB) ziyaret etti.

TDBB Başkan Yardımcısı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ev sahipliğinde Birlik merkezinde gerçekleştirilen görüşmede, Murat Aydın Türkiye’deki yerel yönetimlerin işleyişi, seçimlerin nasıl yapıldığı, İstanbul’daki seçimlerdeki seçmen davranışları ve oyların dağılımı hakkında bilgi verdi.

Temmuz ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Aydın, Türkiye’nin büyüme hedefleri, eğitim ve sağlık hizmetlerinde atılım yaptığından bahsederek, Kırgızistan’ın da yapacağı yatırımlarla güçlenmesini istediğini söyledi. Güçlü Kırgızistan ve Güçlü Türkiye dünya barışına katkı sağlayacaktır diyen Aydın, “Bu yolda birbirimizin tecrübelerinden faydalanmamız gerekiyor” dedi.

Ülkemin Hizmete İhtiyacı Var

Bizler birbirimize yakın kültürlere sahibiz diyerek sözlerine başlayan Kubanıçbek Kulmatov da, “4 aydır belediye başkanlığı yapıyorum, çok aktif şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz, çünkü ülkemizin buna ihtiyacı var. TİKA ile çalışmalar yapıyoruz, yakın zamanda Atatürk Parkı projemizi tamamlayacağız” diyerek ülkede yapılan seçimler ve belediyenin sorunları hakkında bilgi verdi.

Murat Aydın, plansız kentleşme yüzünden Bişkek’te büyük sorunlar yaşadıklarını ifade eden Kulmatov’a, “Bizler de İstanbul’da aynı sorunları yaşadık, geçtiğimiz 40 yılın plansız kentleşme sorunlarını bugün çözmeye çalışıyoruz, dönüşüm çok büyük kaynak gerektiriyor, önlemini önceden almanız gerekiyor, bu konuda sizlerin uygun göreceği bir heyetle buradaki tecrübelerimizi paylaşalım, biz bu konuda çok sıkıntı yaşadık sizler önceden önlem alırsanız gelecekte rahat edersiniz” dedi.

Önce Hakkı Sonra da Halkı Memnun Etmeliyiz

Halka rağmen işlerin yürütülmeyeceğini ifade eden Aydın, kırdan kente yapılan göçlerin önüne geçilmesinin imkansız olduğunu söyleyerek,  “Vatandaşlar geliyorsa onlara yaşayacakları yerleri belirlemek  belediyenin görevidir, önce Hakkı sonra da Halkı memnun edersek başarıya ulaşırız” dedi.

Yapılabilecek işbirliği çalışmalarının konuşulmasıyla sona eren ziyaretin ardından heyet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ile yürütülen Atatürk Parkı Projesi hakkında görüşmeler yapmak üzere Kurumdan ayrıldı.

Tarih : 28.05.2014