1

Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği’nin (TDMMB), Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) desteğiyle Eylül ayında Bişkek’te düzenleyeceği 6.Şehircilik Kurultayı için hazırlıklar devam ediyor.

TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt ve TDMMB Genel Sekreteri İlyas Demirci’nin başkanlığındaki heyet tanıtım faaliyetleri çerçevesinde 14-16 Nisan tarihlerinde, Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te birçok ziyaret gerçekleştirdi. Bu kapsamda TC Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, göreve yeni atanan Kırgızistan Kültür, Turizm ve Enformasyon Bakanı Kamila Talieva ve Bişkek Belediye Başkanı Kubanıçbek Kulmatov ziyaret edilerek, kurultay hazırlıkları değerlendirildi, istek ve talepler görüşüldü.

Tölemiş Şokoyev Film Günlerinin Kapsamı Genişletilebilir

TDMMB Genel Sekreteri İlyas Demirci, Kırgızistan Kültür, Turizm ve Enformasyon Bakanı Kamila Talieva ziyaretinde, TC Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç’ın Kurultay programı içerisinde yer alan Tölömüş Okeev Film Günlerinin, TC Bişkek Büyükelçiliği’nin düzenleyeceği sinema haftası içerisinde yer almasıyla ilgili taleplerini iletti.

Bakan Talieva,Türkiye ile dost ve kardeş ülke olarak turizm ve kültür alanında güzel ilişkilerimizin olduğunu belirterek, 2014 yılında yapılan bütün programların aynen uygulanacağını bu bağlamda kurultay ve diğer tüm programlar için her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti.

Bişkek Atatürk Parkı Projesi Değerlendirildi

TDBB’nin desteğiyle Bişkek’te yapılmakta olan Atatürk parkı proje çalışması ile ilgili detaylar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü Mimarları ve Kırgız mimarların katılımı ile TDMMB’nin Bişkek’te ki çalışma ofisinde görüşüldü.

Mimarların çizilen park projesi üzerinden yaptığı sunumun ardından,  baş mimarlık yetkilileri ile birlikte Atatürk Parkı’nda yerinde inceleme yapıldı.

Şehircilik Kurultayı, Türk Dünyası Göçmen Oyunları Festivali Öncesinde Yapılacak

Temasların son gününde Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı Kubanıçbek Kulmatov ziyaretinde bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Bişkek Büyükşehir belediye binasında gerçekleştirilen toplantıda TDMMB Genel sekreteri İlyas Demirci kurultay kapsamında yapılan tanıtım çalışmaları hakkında bilgi vererek Mayıs ayında gerçekleştirilmesi planlanan kurultayın Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev talimatı ile Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Türk Dünyası Göçmen oyunları festivalinin öncesinde gerçekleştirilmek üzere tarihinin değiştirildiğini belirterek Kurultay tarihine kadar Atatürk parkı ile ilgili yapılacak çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

İstanbul Bişkek Arasında Tecrübe Köprüsü

Atatürk Parkı ile ilgili yapılan çalışmaların son durumu  hakkında bilgi veren TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt «Bişkek’teki mimarlar İstanbul’a giderek  İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü işbirliğinde beş günlük bir program gerçekleştirildi, bu kapsamında mimarlara İstanbul’daki parklar gezdirilerek bilgi ve tecrübe paylaşımı yapıldı» dedi.

 

Tarih : 16.04.2014