1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) işbirliği kuruluşu TURKPA (Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi),  Uluslararası İlişkiler ve Sosyal, Kültürel ve İnsani Yardım Komisyonları toplantıları, Kırgızistan Cumhuriyet Coğargu Keneşi ev sahipliğinde 15 Nisan Salı günü gerçekleştirildi.

Düzenlenen uluslararası komisyon toplantısına TBMM adına Milletvekili Ülker Güzel, TC. Bişkek ve Azerbaycan Büyükelçileri, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’dan komisyon üyesi birçok Milletvekili ve TDBB’yi temsilen Genel Sekreter Mustafa Başkurt katıldı.

Yerel Yönetimler Arası İlişkilerde TDBB Değerlendirilmeli

Toplantıda komisyon raporunu okuyan İstanbul Milletvekili Ülker Güzel, Kardeş şehir ilişkilerine değinerek, Tarihimizin ve kültürümüzün inşa edeceği yeni şehirler oluşturulması gerektiğini vurgularken, uluslararası ilişkilerde yerel yönetimlerin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ve bu konuda da TDBB ile işbirliği yapılabileceğini ifade etti.

Yasaların Uyumlu Hale Getirilmesi İçin Çalışıyoruz

Toplantıda yaptığı konuşmada uluslararası ilişkilerde Yerel Yönetimlerin önemine değinen TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, ” TURKPA’nın komisyonlarında alınacak kararların içinde Yerel Yönetimler Yasasının da uyumlu hale getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz, ve bunun için TURKPA’nın yaptığı çalışmaları önemsiyoruz” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;

” Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’dan yerel yönetim temsilcilerine yönelik yaptığımız bilgi ve tecrübe paylaşımı programlarında ülkelerarası ilişkiler de yerel yönetimlerin önemli bir rol üstlendiği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda Türk Dünyasında Yerel Yönetimler üzerine yapılan bir çalışmayı Birliğimiz kitap haline getirerek yayımladı.

Birçok yerde modern şehir inşa edeceğiz derken tarihi ve kültürel değerlerimizi yok edilebiliyor, bazı şehirlerde ise bunların çok güzel korunduğunu görüyoruz.
Bu anlamda Türk Dünyasının ortak bir şehircilik anlayışının geliştirilmesi gerektiğini ortak terimler kullanılması konusunda bir çalışma başlatılmasını teklif ediyoruz. Bu konuyla ilgili Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın himayelerinde ve Birliğimizin de desteğiyle gerçekleştirilecek olan 6. Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı 2014 Eylül ayında Bişkek’te gerçekleştirilecektir. Kurultay kapsamında Birliğimiz Kimlikli ve Kişilikli Şehirler sergisi açacaktır.

TDMMB koordinatörlüğünde Birliğimiz, TÜRKSOY, TURKPA ve diğer paydaş kurumların işbirliğinde gerçekleştirilecek kurultayda Mimarlık ve Şehircilik alanında bir çok konunun müzakeresi yapılacaktır. TURKPA’nın da paydaş olduğu bu kurultayda sizlerinde desteklerinizi bekler komisyon çalışmasının başarılı geçmesini temenni eder saygılar sunarım”

TURKPA ve  Manas Üniversitesi ile İşbirliği İmzaladı

Öğleden sonraki Sosyal, Kültürel ve İnsani Yardım komisyonuna TBMM İstanbul Milletvekilleri Mustafa Altaş ve Kadir Gökmen Öğüt katıldı. TURKPA üyesi ülkelerin Milletvekillerinin katıldığı toplantıda Kırgızistan Manas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sabahattin Balcı ile TURKPA Genel Sekreteri Jandos Asanov arasında iş birliği protokolü imzalanmasının ardından ana gündemi Türk Dili Günü olan toplantının raporu okunarak müzakereler yapıldı.

Tarih : 15.04.2014