1

Üye ülke ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla ziyaretlerini sürdüren Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) heyeti Kazakistan’a yaptığı ziyarette başkent Astana Valisi İmangali Tasmagambetov ile görüştü.

TDBB Başkan Yardımcısı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın başkanlığındaki heyeti makamında kabul eden Tasmagambetov, TDBB’nin faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve çalışmalarından duyduğu memnuniyetini ifade ederek, Türkiye’de yapılan yerel seçimler sonrasında Astana’nın kardeş şehri olan Ankara Büyük Şehir Belediyesi’nin yeniden seçilen Başkanı Melih Gökçek’i tebrik etmek için Türkiye’ye gittiğini belirtti.

Sizi Eş Başkanımız olarak görmek İstiyoruz

Heyeti kabulünden dolayı Tasmagambetov’a teşekkür eden heyet başkanı Lokman Çağırıcı TDBB’nin ve Bağcılar Belediyesinin yaptığı faaliyetleri anlatarak işbirliği çalışmalarının faydalarından bahsetti. Beş ülkede Eş Başkanlıklarımızın olduğunu belirten Çağırıcı Vali Tasgambetov’a, “Şuanda Kazakistan’da Eş Başkanımız yok, bu görevde sizi görmek istiyoruz” diyerek kendisine teklifte bulundu. Vali Tasmagambetov da bir atasözü ile duruma atıfta bulunup; “Bizde dostun kalk gidiyoruz dediğinde nereye diye sorulmaz ne zaman diye sorulur, Bu Kazakistan ve şahsım adına gurur verici olur” dedi.

Çağırıcı, bu yıl Eylül ayında Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği, (TDMMB) Birliğimiz, TÜRKSOY, TURKPA işbirliğinde Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in himayelerinde Eylül ayında Bişkek’te gerçekleştirecek Şehircilik Kurultayında Astana Valiliği’nin katılımı ve desteğini beklediklerini ve Birliğimizin üye ülkelerdeki yerel yönetim temsilcileri ve çalışanlarına yönelik gerçekleştirdiği bilgi ve tecrübe paylaşımı programları hakkında da bilgi vererek Kazakistan’daki üyelerimizle de bu tür programları gerçekleştirmeyi arzu ettiğimizi belirtti.

Kazakistan Kültür Bakanı ve Türk Akademisi Başkanlığı’na Ziyaret

Ziyaret programı kapsamında heyet Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Arslanbek Muhammedioğlu ve Türk dili konuşan ülkelerin birlikteliği ile kurulan Türk Akademisi’ni Astana’da bulunan Barış piramidi binasındaki merkezinde Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kydyrali ile görüştü. Ziyaretlerde Birliğin çalışmaları ve Bişkek’te düzenlenecek Şehircilik Kurultayı ile ilgili bilgi verilerek, UYEM programları ve Bişkek Kurultayı gibi konularda işbirliği yapılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Almatı Başkonsolosluğu ve Kazgasa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ziyareti

Kazakistan’da bulunan TDBB heyeti, Astana kentindeki temasların ardından Almatı’ya geçerek, TC Almatı Başkonsolosu Suphi Atan ve Kazgasa Üniversitesi Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Rektör Yardımcısı Sikhimbayev Serik Dzholdasbekovich’i ziyaret etti.

TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt’un Birlik faaliyetleri hakkında bilgi verdiği görüşmelerde,  birlikte yapılabilecek ortak faaliyetler, Şehircilik Kurultayı’nın detayları ve Türk Dünyasındaki kentleşme konularında yapılması düşünülen projeler konuşuldu.

Tarih : 11.04.2014