1

Türk Dünyası, yeni yılın başlangıcı olarak kabul ettiği Nevruz Bayramını, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’de gönül gönüle kutladı.

Vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleşen Kortej yürüyüşüyle başlayan etkinlikte Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin organizasyonu ve İstanbul’daki derneklerin desteğiyle Valilik meydanında kurulan çadırlarda birçok ülkenin tanıtımıiçin sergi açıldı.

Vilayet Meydanında düzenlenen programa Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin, Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve çok sayıda davetli katıldı.

Nevruz Tabiatın ve İnsanlığın Uyanışının Habercisidir

Açılış konuşmasında Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Dünyanın en eski bayramlarından olan Nevruz’u bir kez daha yaşamanın mutluluğu içinde olduğunu belirterek, “Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin sembollerinden olan nevruz, çetin geçen kış aylarının ardından tabiatın ve insanlığın uyanışının habercisi olduğu kadar arınmayı, yenilenmeyi, olumsuzluklardan kurtulmayı da ifade eden yeni bir günü, yeni bir dönemi müjdelemektedir. Dili, dini, mezhep ve inancı, etnik kökeni ve siyasi görüşü ne olursa olsun, aynı bütünün, aynı vatanın, aynı milletin mensuplarıyız” dedi.

Güzel Olaylar Nevruz’la İlişkilendirilir

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da konuşmasında, “Nevruz ile ilgili birçok rivayet olmasına karşılık bütün rivayetler barış, birlik, kötülüklerden korunma ve sağlıkla ilgili. Nevruz, sevincin ve baharın adıdır. Bu sebeple medeniyetimiz tarihimizdeki pek çok güzel olayı nevruzla ilişkilendirir” dedi.

Vali Güngör Azim Tuna, “İlahi Kelam’da ifade buyrulduğu üzere Yaradan’ın “yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği” bahar ayları aslında sadece Türkleri değil, ilk çağlardan bu yana her toplumu heyecanlandırmış, ancak Türk dünyası için en eski devirlerden itibaren hangi inanışta olursa olsun baharla birlikte birlik ruhunun da yeşerdiği bir gündür. Türk Dünyası’nın gönül ummanının buluştuğu Eskişehir, Nevruz’un da buluşma noktası olmuştur. Merhum İsmail Gaspıralı’nın bir vakitler ütopya olarak değerlendirilen “Dilde, fikirde, işte birlik” hayali Eskişehir’de gerçek olmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından Türk dünyası ülkelerinden gelen katılımcılar milli kıyafetleriyle “semeni tepsisi”ni protokol üyelerine sundu.

Daha sonra Başbakan Yardımcısı İşler, Milli Eğitim Bakanı Avcı, Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Sibagatullin, Vali Tuna ve diğer protokol üyeleri yumurta tokuşturarak, nevruz törenlerini başlattı. Bunun ardından heyet, nevruz ateşini yakarak, protokol üyeleriyle ateşin üzerinden atladı. Türk dünyasından gelen sanatçıların gösterileriyle devam eden Nevruz Bayramı Kutlamaları Türk dünyasında canlı olarak yayınlandı.

Tarih : 21.03.2014