1

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi TÜRKPA’nın  Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) desteğiyle düzenlediği, “TÜRKPA Üyesi Ülkelerde Yasaların Uyumlaştırılması Çalıştayı”  İ.Ü. Avrasya Enstitüsü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Çalıştay açılışına, İ.Ü. Rektör Vekili Prof.Dr. Mahmut Ak, TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanov, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Avrasya Enstitü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günay ve çok sayıda akademisyen katıldı.

TÜRKPA ve TDBB Birlikte Güzel Çalışmalar Yapıyor

Program açılışında konuşan İ.Ü. Rektör Vekili Prof.Dr. Mahmut Ak, TDBB ve TÜRKPA’nın dünyanın birçok ülkesinde faaliyetler yürüttüğünü ve üyeleri arasında var olan sorunlar için birçok ortak program düzenlediklerini ifade ederek, bu çalıştaydan çıkan sonucun hayırlı olması temennisinde bulundu.

TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanov da konuşmasında TÜRKPA’nın gelişen işbirliğinin parlamenter boyutu olduğunu ifade ederek, “Bu işbirliği sürecinde sorunlar ortaya çıkar, biz bu konulara çözüm bularak devletler arasındaki bağlara yasal zemin oluşturmayı amaçlıyoruz” dedi. Bu sürecin uzun vadeli olduğunu ifade eden Asanov, uzmanların bu alandaki çalışmaları ve bu toplantının TÜRKPA’nın ortaya koyacağı modelde zemin oluşturacağını vurguladı.

Yasaların Yerel Yönetimler Boyutunda Uyumlu Hale Getirilmesi Gerekiyor

TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, geçen yıl TÜRKPA ile imzalanan işbirliği protokolüne istinaden toplantıya destek verdiklerini ifade ederek,  bu çalıştaydan çıkan sonucun kalıcı olması ve geleceğe taşınması için parlamentolar boyutunda ele alınmasının yanında yerel yönetimler boyutunun da mutlaka geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’nin de üye olduğu TÜRKPA’nın düzenlediği çalıştayda yasaların uyumlaştırılması, model kanunlar için çalışma yapılması ve bu konuda iyi bir çalışma modeli oluşturulması masaya yatırıldı.

Tarih : 18.03.2014